Bitter Moon Roman Polanski (1992)

Roman Polanski’den saplantılı bir aşk hikayesi; Bitter Moon (1992)

“Sonuçta sana hiçbir şey ifade etmeyen birine zarar vermek eğlenceli değildir.”

Sınırları olmayan yönetmen Roman Polanski’den aşırılıkların aşkı nasıl yıprattığına dair acı bir hikaye; Bitter Moon (1992)

Roman Polanski’nin duygusal açıdan en karmaşık eserlerinden biri kabul edilen Bitter Moon; birbirine tutku ile bağlı bir çiftin, aşırılıklarından dolayı nasıl yok olduğunu anlatıyor. Bir gemide geçen hikaye hasta bir adam olan Oscar’ın karısı Mimi ile arasındaki tuhaf ilişkiyi, Nigel adındaki bir yabancıya anlatması ile başlıyor. Nigel ne kadar Oscar’ın sapkın hikayelerini dinlemek istemese de zaman içinde Oscar ve Mimi’nin aşkının tutkusuna kapılıyor. Ve yanlış olduğunu bile bile kendisini bu saçmalıktan uzaklaştıramıyor. Bitter Moon ise seyircinin tam olarak Nigel gibi hissetmesini sağlıyor. Film aşırılıklarla dolu. Fakat Roman Polanski sizi eserine o kadar derin bağlıyor ki bir anda filmden bir karakter olup hikayeden kopamıyorsunuz.

Baş rollerini Emmanuelle Seigner (Mimi), Peter Coyote (Oscar), Hugh Grant (Nigel), Kristin Scott Thomas (Fiona) gibi başarılı isimlerin üstlendiği eserde en başarılı unsur için karakter gelişimi diyebiliriz.

Mimi’nin (Emmanuelle Seigner) Fransız aksanıyla konuştuğu tatlı İngilizcesi onu tam bir cazibe yapıtına dönüştürüyor.

“Bana aşık olamazsın. Ben sadece bir fanteziyim.” (Mimi)

Peter Coyote (Oscar) için ise kesinlikle en iyi performansı sergileyen oyuncu diyebiliriz. Hikayenin başlarında umut ve heyecan dolu kişiliğinin yerini sonlara doğru ölümü bekleyen, umutsuz hasta bir adama dönüşmesi ve bu karakter gelişimini en iyi şekilde üstlenmesi takdire şayan bir durum. Aynı zamanda Coyote; bu manipülatif, sadist rolünden de zevk aldığını belirtmiştir.

Hugh Grant (Nigel) ve Kristin Scott Thomas (Fiona) içinde unutulmaz bir oyunculuk sergilemişler diyemeyiz. Hatta Hunt Grant’ın performansının beklenenin altında kaldığı bile söylenebilir.

Aynı zamanda filmin göz ardı edilemeyecek 3 enfes dans sahnesi var. Onları sizin için buraya bırakıyoruz.

Dans sahneleri

1- https://www.youtube.com/watch?v=PIVKo3MTLSw

2-https://www.youtube.com/watch?v=JTWTsW9M8zo

3-https://www.youtube.com/watch?v=079gSPCA1A4

Filmin Konusu

Hikaye bir yolcu gemisinde geçiyor. Oscar; hasta, yaşlı ve tekerli sandalyeye bağlı bir adamdır. Bir gün genç bir çift olan Nigel ve Fiona ile tanışır. Tuhaf bir adam olan Oscar’ın geçmişte onda büyük yaralar açtığı gizemli bir aşk hikayesi vardır. Bu hikayeyi Nigel’a anlatmaya başlar. Oscar’ın anlattıkları Nigel’ı derinden etkilemektedir. Aynı zamanda hikayenin baş kahramanı (Oscar’ın karısı Mimi) da aynı gemidedir.

Roman Polanski’nin dramatik erotik öyküsü çarpıcı sonu ile kesinlikle izlenmeye değer bir eser.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: