Zeybek Serisi : Kerimoğlu Zeybeği

Dîvânu Lugâti’t-Türk’te sağ­lam ma­na­sı­na gelen Zeybek , Ege Bölgesinin Oğuzlar tarafından 1093’te fethedilmesiyle yavaş yavaş Batı Anadolu’ya sinen bir yaşam tarzı olmuştur. Bizler de Bugün sizlere kültürümüzde önemli bir yer tutan ve hala canlılığını koruyan Kerimoğlu Zeybeğini anlatacağız.

Muğla yöresine ait olan Kerimoğlu zeybeğinin pek hüzünlü bir hikayesi vardır. Osmanlı’nın son dönemlerinde halk iyice zayıflamış , yaşam şartları zorlaşmıştır. Dış borçları karşılayabilmek için tütün üretiminden elde edilen vergi gelirlerini Avrupa devletleri müsadere altına alır. Tütün rejisi denilen bu sistemde Osmanlı’nın yabancı devletlerle yaptığı anlaşmaların korunmasından ve uygulanmasından ötürü kolluk kuvveti ile birlikte üretici ezilirmiştir. Rejiden başka yere tütün satmak yasak olup Reji istediği zaman malların karşılığını ödeme hakkına sahiptir. Böyle bir ortamda da halkın tek yapabileceği şey kaçakçılık olur.

Celal Günaydın - Celal Günaydın's Photos | Mozaic sanatı, Tablolar, Resim

1880’li yıllarda bu şartlar altında hayatını sürdürmeye çalışan Hatice Pisi’de küçük bir evde iki oğluyla birlikte yaşamaktadır. Eşini kaybetmiştir. Dul olduğu için halk baskısına ve yokluğa karşı tek başına mücadele etmektedir. Zaman geçer ve oğulları büyür. Büyüdükçe de Anne Hatice evlatlarına söz geçiremez olur.

30 en iyi MUSTAFA ALİ KASAP - Türkish Artist Painter - TURKISH EFE MAN -  EFE ERKEKLER görüntüsü | artist, resim, akrilik boyama teknikleri

Ağabey Kerimoğlu Hüseyin tütün satarmış. O dönemde Rejiye karşı en çok konuşan ve eleştiren o olduğu için hem çok sık hapis yatar hem de halk tarafından gördüğü sevgi ve saygı artarmış. Ağabey Hüseyin hapse girdikçe kardeşi Eyüp daha da hiddetlenir , isyankar olurmuş.

Günlerden bir gün Pisi’ye yakın bir köy olan Maşat’ta düğün kurulur. Eyüp arkadaşlarıyla düğüne gider. Orada doktorun vekili olduğu için saygın tabakada bulunan Muhtar İzzet Ağa’da vardır. Eyüp ile Muhtar husumetlidir. Eyüp arkadaşları ile zeybek oynamaya çıkar. Fakat muhtar bu oyunu büyüklerinden izin almadı bahanesi ile bozar ve ağzına geleni söyler. Kerimoğlu Eyüp bunun üzerine Muhtarı kolundan vurur ve dağa kaçar.

Gel zaman git zaman Kerimoğlu , Sarı Sultan adlı bir kıza aşık olur. Anasına haber salar isteyelim diye. Gittikleri gün kız ve annesi evde yoktur. Bunun üzerine dedesi İbiş İbrahim bir gece bizde kalın yarın gelirler , der. Ve o gece Muhtara Kerimoğlu bizim evde diye ihbar eder. Muhtarın adamları gelir ve Kerimoğlu Eyüp’ü oracıkta öldürür. Halk bu duruma çok üzülür ve Kerimoğlu türküsünün yakarlar. Böylece ortaya Kerimoğlu zeybeği çıkar.

”Vurulmuş da kanıyor
Kerimoğlu’nun her yanı da her yanı
Vurulmuş da kanıyor
Kerimoğlu’nun her yanı da her yanı”

Azerbaycan’da da bilinen Kerimoğlu zeybeğinin videosunu buraya sizler için bırakıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: