Zeybek Serisi : Kostak Ali Zeybeği

Kerimoğlu ile başladığımız zeybek serimize bugün Kostak Ali ile devam edeceğiz. Ege Bölgemize has heybetli ve bir o kadar da zarif olan Kostak Ali Zeybeğinin altında yatan hüzünlü hikayeyi sizler için derledik. Solodan ziyade ekip halinde icra edilirse nefes kesici bir hal alan Kostak Ali Zeybeğini sizin de bizim kadar beğeneceğinizi umuyoruz.

Zeybek (oyun) - Vikipedi

İzmir’e bağlı Menemen yöresine ait bu oyunun diğer zeybeklere göre çok daha fazla esneklik gerektiren bir oyun olmasından ötürü her yiğidin harcı değildir diyebiliriz. Lakin ekip halinde oynandığında çok güzel koreografiler ortaya çıkmaktadır.

KOSTAK ALİ ZEYBEĞİ #ZKSM Eymen Çoruh - YouTube

Kostak Ali Zeybeğinin hikayesine gelecek olursak Efe’nin kız kardeşi evlenmektedir. Anlı şanlı bir düğün kurulur. Abisi Kostak Ali de çetesini toplar ve kardeşinin düğünü için köyüne dönmek üzere yola çıkar. Dönüş yolunda pusuya düşürülürler. Çetede ne kadar adam varsa ölür. Kostak Ali de bacağından yaralanır ama yoluna devam eder. Kardeşini en mutlu gününde onu yalnız bırakmak istememektedir. Düğüne vardığında kimseye belli etmeden medyana çıkar ve zeybek oynar. Bu zeybek oyunundaki ağır hareketler ve oyuncuların oynarken figürler arasında dizlerini tutması da buradan gelmektedir.

Yörük Ressam Mustafa Ali Kasap Tabloları | Resim, Resim sanatı, Tablolar

Kostak Ali oyunu bitirir ve kimseye belli etmeden düğünden sıhhiye çadırı bulmak için ayrılır. Lakin düşmanları savunmasız ve yalnız olan Kostak Ali’yi oracıkta öldürür. Bu olaydan çok etkilenen Menemen halkı bu oyuna Kostak Ali’nin adını verir. Bu oyun , Kostak Ali’yi anmak için geçmişten bugüne canlılığını yitirmeden oynanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: