Heykellerdeki Atların Ruhu : Susan Leyland

İnsanlık tarihinde önemli bir yer kaplayan ve bizlere var olduğumuz günden bu yana yoldaşlık yapan dostlarımızı sanata taşıyan , heykellerde ruh bulmasını sağlayan İngiliz heykeltıraş Susan Leyland’tan ve her biri birbirinden güzel olan heykellerinden bahsedeceğiz.

İngiliz olan Susan Leyland 1973’te İtalya’ya taşındı ve orada yaşamaya başladı. 1998 yılında sanatçı olarak kariyerine adım atan ilk Çizim ve Heykel sergisini açtı. Leyland’ın heykelleri yeni bir biçime ve fikre sahip olduğundan kısa sürede çok ilgi topladı. Uluslararası arenada koleksiyoncular ve sanatseverler tarafından büyük beğeni aldı.

Susan Leyland aynı zamanda Birinci Dünya Savaşında , İskoçya’nın Batı Adaları’ndan Mısır duvarının açıklarındaki Scilly Adaları’na öldürülen bir milyon Müttefik atın onuruna ulusal bir anıt inşa etme çalışmasını yapmıştır. War Horse kampanyasının kurucu ortaklarından olan Alan Carr ve Susan Osborne ‘a birçok destek geldi. İngiltere’nin önde gelen ev yapımcılarından The Berkeley Group’un hediyesi atın yapım aşamasını oldukça hızlandırdı. Susan Leyland bu durumu şöyle açıklamaktadır:

”Ülkenin her yerinden okuyucuların verdikleri her şeyi mümkün kıldı. Çok miktarda paramız vardı ve insanların 50p ile yazmalarını sağladık çünkü alabilecekleri tek şey buydu. Bağış yapan herkese son derece minnettarız çünkü bu, muhteşem savaş atımızı inşa etmenin ilk aşamasına başlamamızı sağladı.”

Berkeley Group başkanı Tony Pidgley, “Kişisel düzeyde atları her zaman sevmişimdir. Küçüklüğümden beri hayatımın bir parçası oldular ve aynı şey ailem ve çocuklarım için de geçerli. Zarif, görkemli yaratıklar ve kolektif tarihimizin bir parçası.

Susan Leylan bu büyük yapıya ne denli emek verdiğini şöyle açıklamıştır:

“İlk çizimlerimden ilk dökümleri yapmaya neredeyse hazır olduğumuz sahneye gelmem üç yıl aldı. Gerçek bir aşk emeği oldu . Yüz binlerce savaş atı fotoğrafına baktım ve yıllardır gördüğüm atlarla ilgili anılarıma güvendim.”

Leyland’ın “at blok heykel” adını verdiği son kreasyonları, Leyland’ın yarattığı rahat ve zarif kompozisyondan kaynaklanan bir “şiirsel hafiflik” duygusuna sahip olarak anılıyor.Özellikle genel şekil ve uyumun yanı sıra anatomi ve ifadeye odaklanan heykelleri, farklı renklerde yarı refrakter kilden yapılmış bir tür ve el yapımıdır. Leyland’ın heykellerinin tamamlanması üç hafta veya daha uzun bir süre alırken, kil yavaş yavaş kurur. Daha sonra Impruneta’daki ‘Manifattura Imprunetana Terrecotte Artistiche e Laterizi’ (MITAL) fırınında bir hafta boyunca ateşlendi. Her heykel “Leyland” imzalı ve “L” ile kabartmalıdır.

Bu kreasyonları sizler için buraya bırakıyoruz.

Las hemosas esculturas de:Susan Leyland - Imágenes en Taringa!
Aynur Bor adlı kullanıcının BİBLOLAR- HEYKELLER panosundaki Pin |  Sanatçılar, Hayvan, Tablolar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: