Zeybek Serisi : Çökertme

Yıllar yıllar önce daha Cumhuriyet bile ilan edilmemişken Bodrum’da iki dost , iki efe yaşamaktadır : Halil Efe ve İbrahim Çavuş. O zamanlar Bodrum’da temel geçim kaynakları süngercilik , balıkçılık ve kaçakçılıktır. Halil Efe kaçakçılık yapmaktaymış. Bu yazımızda sizlere Çökertme türküsünün baş karakteri olan Halil Efe’yi ve kendisini çıkmaza sokan aşkını anlatacağız.

Çökertme Türküsünün Hikayesi | Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

1900’lü yılların başında çengilik ( Alkol alınan yerlerde dans eden ve erkeklerle birlikte olan kadın ) yapan Türkbükü’lü Kel Gülsüm adında bir kadın yaşamaktadır. Erkeklerin yüreğine ateş düşüren Havse , Kel Gülsüm’ün kızıdır. O zamanlar Bodrum Kaymakamı’nın ev işlerini yapan Havse’ye karşı Kaymakam da farklı hisler beslemektedir. Gel zaman git zaman Halil Efe’de bu güzellik karşısında mest olur. Havse aklından bir türlü çıkmamaktadır. Havse’yi ikinci eş olarak evine getirir. Ama plan beklediği gibi gelişmemiş , birçok tepkiye neden olmuştur. Çünkü Havse aynı zamanda Kaymakamın odalığıdır. Efeler bunu Halil Efe’nin namusuna sığdıramaz. Havse’yi elinden almak için gerekirse Halil Efe’yi öldürmeyi göze almışlardır. İşin ciddiyetini kavrayan Halil Efe , Havse’yi teslim etmek zorunda kalır.

izler ve yansımalar: Kesik çayır biçilir mi?

Dağa kaldırılan Havse bundan sonra annesi gibi çengi olacak , adı da Çakır Gülsüm olacaktır. Havse’nin aşkıyla yanıp tutuşan Halil Efe, Havse’yi yani Çakır Gülsüm’ü kaçırmaya karar verir. Halil , Gülsüm’ü kaçırır. Başta Kaymakam olmak üzere Efeler ve kolluk kuvvetleri de Halil’in peşine düşer. Aylarca sürecek olan kaçış başlamıştır. Gidecek yeri azalan Halil Efe , Çökertmeye kaçmaya karar verir. Çökertmeden de daha güvenli olan Adalar’a kaçmak için Rum bir denizcinin teknesine binerler.

Çökertme Türküsünü Bir de Rap Müziği Şeklinde Dinleyin!

Rumlar , Halil Efe’yi sevmemekle birlikte fazlasıyla Halil Efe’den korkmaktadır. Durum böyle olunca Rum denizci , Halil Efe’yi kandırarak İstanköy yerine Aspat’a getirir. Aspat’ta da daha önceden ihbar etmiş olduğu için Kaymakam beklemektedir. Tekne Aspat’ı geçerek Bitez Yalısına gelir. Denizcinin götürüp Aspat’a teslim edememesinin nedeni ise Bodrum halkından alacağı tepkiden korkmasıdır. Halil Efe’yi vururlar. Yaralı bir şekilde Bodrum Limanına getirilir ve ibret olsun diye akşama kadara Kaymakamlık binasının önünde yatırılır. Bir damla su bile vermezler. Gece olunca da Kaymakamın emriyle sessizce boğdurulur. Başta Gülsüm olmak üzere ölüm haberini alan bütün Bodrum yasa bürünür ve bu türküyü yakar.

ISTANBULLITE, Nostalgic Writings by an Istanbulite

”Çökertmeden çıktım da Halil’im
Aman başım selamet
Bitez’de yalısına varmadan Halil’im
Aman koptu kıyamet”

Bugün Bitez’de Halil Efe ve Çakır Gülsüm’ü anısına bir anıt heykeli bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: