Dünyayı Sarsan 68 Kuşağı’nın Müziğe Etkisi

Bu yazımızda sizlere Dünya’yı sarsan 68 Kuşağından kısaca bahsedip 68 Kuşağının müziğe etkisini anlatacağız. İnsanlık var olduğundan bu yana gelen ritimlerle veyahut sözlerle ritimleri sentezleyerek duyguları dışa vurma biçimi sosyal hayatımızın adeta bir aynası olmuştur. 60’lı yıllarda da Dünyayı sarsan olaylar müzikte yeni bir çığır açmış ve The Beatles , The Doors , The Rolling Stones gibi gruplar ortaya çıkarak Rock Müziğinin doğuşunda öncü isimler olmuştur.

Dünya’yı Sarsan 68 Olayları

2. Dünya Savaş’ının bir nevi uzantısı olan sol ideoloji bütün Dünya’da ivme kazanmaktaydı. Bu süreç yalnızca politik olayları değil aynı zamanda sosyal ve sanatsal faaliyetleri de çok etkiledi.

60’lı yıllarda olayların bir zincirin halkasıymış gibi ardı ardına gerçekleşmesi Dünya’da unutulmaz bir etki yarattı. Vietnam Savaşı , aya seyahat , Martin Luther King ve Roberty Kennedy’nin öldürülmeleri , Prag’da yürüyen Sovyet tankları… Hepsi adeta bir yıla sığmış , şuan olduğu gibi o dönemde de felaketler ardı ardına gelmişti.

六八學運50周年| Openbook閱讀誌

O yıl , dünyanın dört bir yanından milyonlarca genç setlerini yıkan bir nehir gibi meydanlara aktı. Bu 20. yüzyılın en kalabalık ve en coşkulu ayaklanması olmuştu. Avrupa sokakları , Üniversiteler şiddetle ve boykotla tanıştı. Gençlerle doğan bu devrim ateşinin işçilere de sıçramasıyla hayat komple felç oldu ve 1968 yılı insanlık tarihine ‘başkaldırı yılı’ olarak geçti.

27 Maddede '68 Kuşağı ve Çiçek Çocuklar | ListeList.com

Dünya’nın adeta iki kutba bölünmesiyle gençler arasında bir alt kültür oluştu. Bu alt kültüre ‘ Hippy kültürü , çiçek çocuklar kültürü ya da Woodstock kültürü’ denmekteydi. Dünya’da yaklaşık 20 yıl devam edecek Hippi akımı ‘Savaşma seviş’ sloganıyla gözde hale gelmiştir. Hippilerle giyim tarzı farklı bir boyuta ulaşmış ; dövmeler , mini etekler , apartman topuklu ayakkabılar , erkeklerde uzun saç ve sakal , küpeler , iri madalyonlar ve İspanyol paçalı pantolonlar moda haline gelmiştir.

Easy Rider 1969

68 Dönemi’nde Dünya’da müzik , ayaklanan gençlerin sesi olmuştur. ABD’de Rock ve Folk müzikten türeyen Protest müziği yaratanlar , politik söylemlerle birleştirerek etkili bir şekilde yüz binlere ulaşmayı başarmışlardır. Özellikle Bob Dylan ; politik söylemler içeren Blowing in the Wind (Rüzgarda Uçuyor) , Don’t Think Twice , Maters of War gibi eserlerini , Janis Joplin ; kadınların eşit hak için verdikleri mücadeleyi , The Rolling Stones ; işçi sınıfını şarkılarında işleyerek dünyanın dört bir yanına mesajlar göndermeyi başarmıştır.

The Rolling Stones: 'We are theatre and reality at the same time' | Pop and  rock | The Guardian

Jimmy Miller , o dönemi Rolling Stones’a ait olan Street Fighting Man adlı şarkısında verilmek istenen mesajı şöyle ifade etmiştir :

” 1968 ilkbaharında Dünya alev alev yanıyordu ve Rolling Stones kendine özgü vecizelerden birini daha döktürmekle meşguldü : ‘ Yoksul bir çocuk başka ne yapabilir ki ? Bir Rock and Roll grubunda şarkı söylemekten başka? ‘ Bu soru o bahar yazıp kaydettikleri Street Fighting Man şarkısında yer alıyordu. Çatışmalı siyasi ortamın patlamasına dair yazılan şarkı , aynı zamanda bizzat kendilerinin sokaktan kaçışını , yalnızca yaptıkları müzikle vücut bulabilen bir radikal fantezi dünyasına kaçışı da anlatıyordu. Bu cesaret ve çılgınlığın ,karanlık ve ışığın , umut ve umutsuzluğun çağıydı….”

27 Maddede '68 Kuşağı ve Çiçek Çocuklar | ListeList.com

Barışçıl hissiyatlarla , mücadeleci tavırlarıyla ve yenilik istekleriyle dolu olan Rock hayranları için dünya hiçbir zaman bundan daha çılgın bir yer olmamıştı. Yalnızca ABD’de değil diğer Latin Amerika ülkelerinde de aynı ruh vardı. 1970 yılında Şili’nin başında bulunan ve 1973 yılında askeri diktatörlük tarafından katledilen Marksist lider Salvador Allende şu sözleri sarf etmiştir :” Şarkı olmadan devrim de olmaz.” Göründüğü üzere Rock müzik çılgınlığı bütün dünyayı sarmış ve Protest müziği oluşturmuştur. Protest müzikler arasından en çok beğendiğimiz parçayı sizler için buraya bırakıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: