Cazın Altın Çağı: Lindy Hop

Dans serimize hareketli, esnek, eğlenceli, bir türle devam ediyoruz: Lindy Hop.

Lindy Hop, özgürleştirici, katı teknik kurallara bağlı kalmayan, enerjik ve hareketli bir dans türüdür. Amerika’nın Büyük Buhran ile uğraştığı 1920’lerin sonunda orkestraların büyümesi, jazz’ın dallara ayrılıp swing’in doğmasıyla o zamanlar Charles Lindberg’in Atlas okyanusunu uçarak aşmasına ithafen ortaya çıkmıştır. Doğum yeri: New York, Harlem’dir. Kökleri Avrupa ve Afrika geleneklerine dayanır. Kalabalık gruplarla yapılan sosyal bir danstır. Dansın adında geçen Lindy kelimesi aynı zamanda “genç kız” demektir ve Hop ise swing dansları için kullanılan bir terimdir.

Gelişim sürecinde siyahi dansçılar arasında rağbet gören bazı eşli ve solo dansların hareket ve doğaçlamalarıyla Avrupai tarzdaki sekiz vuruşlu eşli dansların birleşiminden oluşan Lindy Hop, salon dansı gibi görünse de aslında bir sokak dansıdır. Lindy Hop’un belli bir merkezden gelişmediğini vurgulamak amacıyla sokak dansı olarak tanımlanır. Günümüz Lindy Hop’u hala gelişmekte olup belli bir merkezden kontrol edilmemektedir. Bu yönü ile de mutluluk üzerine kurulu bir dans olarak kabul edilir.

1920 ve 1930’lu yıllarda, zamanın caz müziği ile Harlem New York’ta siyahi topluluklar tarafından oluşturulmuş bir danstır. Caz müzikle bağlantılı Lindy Hop, kendisinden önceki Afro-Amerikan gösteri danslarına benzerlik gösterir ancak filmler, gösteriler, yarışma ve profesyonel dans grupları ile hızlı bir şekilde kendi ününü kazanmıştır. Lindy Hop gelişimi sırasında ünlü olan ve öncesindeki birçok dansın karışımıdır fakat temel olarak Caz, Tap, Breakaway ve Charleston danslarından esinlenmiştir. Jive, Boogie-Woogie ve akrobatik Rock and Roll’un öncüsüdür. Çoğunlukla bir caz dansı olarak tanımlanır ve Swing danslarının bir üyesidir. II. Dünya Savaşı sonrası popülerliğini kaybetmiş, 1980’li yıllarda Avrupalı ve Amerikan dansçılar tarafından tekrar keşfedilene kadar uyku döneminde kalmıştır.

Lindy Hop 1920’li yıllar ve öncesinde Amerika’da popüler olmuş çoğu Afro-Amerikan danslardan oluşmak üzere bir miktar dansı kombine etmiştir. Tıpkı Caz müziğin baskın olduğu dönemde farklı müzik türlerini yutup kendisine katması gibi Lindy Hop da farklı dans türlerini yutup kendisine katabiliyordu. Bu melezlik, sokak danslarının tipik bir özelliğidir. Böylelikle kalıplar ve adımlar günlük mekanlardaki katılımcıların sosyal ve kültürel ihtiyacını karşılamak için uyarlanmış ve geliştirilmiştir. Bu yüzden Lindy Hop, dans akademileri ya da kurumların yaratıcı veya ekonomik projelerinden biri değildir. Lindy Hop’un seceresinde gelişimi sırasında emdiği ideolojik temalar, sosyal kullanımlar ve spesifik adımlar görülebilir. Birçok Lindy Hop tarihçisine göre Charleston, Lindy Hop’u en çok etkileyen öncü olmuştur ve Lindy Hop’un temel adımları ve zamanlaması Charleston’u yansıtmaktadır. Lindy Hop’tan Charleston’a geçiş Breakaway denilen dans ile sağlanmıştır. Bu dans Texas Tommy gibi danslarda yapılan Swing Out hareketi ile açık pozisyonda dans etmeyi ve Charleston’un çiftli olarak yapılan dansındaki adımlama ve kapalı pozisyonda dans etmeyi birleştirmiştir.

1920’li yıllarda caz müzik değişince, Lindy Hop gibi caz dansları da değişmiştir. Swingdeki notalarda gecikmeler dansçıların da danslarına gecikmeler eklemelerini sağlamıştır. Bu olay da Charleston ve Breakaway dansçılarının adımlama ve temposunu etkilemiştir.

1920’lerdeki Harlem rönesansı, Amerika’daki beyaz topluluklarda, özellikle New York’ta, Afro-Amerikan yerel kültürünün profilini iyi yönde değiştirmiştir. Afro-Amerikan dans ve müziğin popülerliği, azınlık mahallelerinin yasadışımsı doğasına duyulan hayranlığını beslemiştir. Harlem’deki patronların beyaz olması bölgedeki bar, kulüp ve tiyatrolara gerekli kazancı sağladığı gibi siyah sanatçılara da git gide ekonomik bunalımdan etkilenen bir şehirde iş olanağı sağlamıştır.

Üst ve orta sınıf beyaz izleyiciler , Harlem’in işçi sınıfı eğlencelerini izlemeye maruz bırakılmışlardır. İlk başlarda Harlem’deki mekanlar ve gösteriler ile sonraki zamanlarda ise seyahat gösterileri, popüler müzik ve sinema yoluyla siyah kültürel formlara büyük bir ilgi uyanmıştır. Bu zamanlarda Lindy Hop gibi danslar büyük bir beyaz seyirci kitlesine ulaşmış fakat beyaz öğretmenler ve film stüdyoları tarafından beyaz toplumun estetik ve sosyal değerlerine göre değiştirilmiştir. Dean Collins gibi Hollywood filmlerinde oynayan beyaz dansçılar Lindy Hop’un popüler olmasında öncülük etmişlerdir. Collins sadece bu dans formunun tüm Amerika’ya yayılmasını sağlamakla kalmamış, ayrıca Amerika’nın muhafazakâr zevkine göre dansın daha az riskli bir türünü sağlamıştır.

Lindy Hop’ isminin kökeni hala Lindy Hop toplulukları arasında çok fazla tartışılan bir konudur.

Bir açıklamaya göre 19. ve 20. yy. Amerikan sokak dilinde ‘Lindy’ genç kızlara verilen bir isimdi. ‘Hop’ kelimesinin ise 1913 tarihinde swing dansları için kullanılan bir terim olduğu belgelenmiştir. Ayrıca Texas Tommy dansında temel adım için kullanılan bir terim olarak kullanılmıştır.

Daha geçerli bir açıklamaya göre ise “Shorty” George Snowden adındaki dansçı bir yarışmada Breakaway dansını Lindy Hop olarak degiştirmiştir.

Sizleri bu eğlenceli dansın birkaç örneği ile başbaşa bırakıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: