büyük the beatles boykotu

Büyük The Beatles boykotu: “İsa’dan daha popüler”

The Beatles’ın Rock’n’Roll devrimindeki etkisi tartışılamaz bir gerçektir. Hatta onlar için gelmiş geçmiş en büyük rock grubu diyebiliriz. Bundan yaklaşık 60 yıl önce üretmeye başladılar ve asla eskimediler. Yıllar geçse de eskimeyecekler. Bunu “Come Together”ı veya “Revolution” şarkısını sadece bir kez dinleyen biri bile rahatlıkla söyleyebilir. Peki The Beatles gibi büyük bir grup neden 1966’da konser vermeyi bıraktı ve sadece bir stüdyo grubuna dönüştü? Bunda dinin (Hristiyanlık) etkisi neydi? Sizler için yazdık.

The Beatles, 1960’da Liverpool’da bir İngiliz rock grubu olarak kuruldu. John Lennon, Paul McCartney, George Harrison ve Ringo Starr’dan oluşan grup yıllar içinde bütün dünyayı etkisi altına aldı. Abbey Road , The Beatles , Let It Be , Help!  gibi ikonik albümlere sahip olmakla birlikte 60’ların popüler kültür cazibesi oldular. Bizim için Beatles çok daha fazlası tabi ki de.

Yıl 1966’yı gösterdiğinde Beatles’ın varlığını büyük ölçüde sarsıldı. Plakları yakıldı, birçok ulusal radyo şarkılarını çalmayı yasakladı, her yerde boykot edildiler. Peki bütün bunların sebebi neydi?

1966 Mart ayında Maureen Cleave’in The Beatles ile yaptığı bir söyleşi, İngiltere’de London Evening Standard’da  yayınlandı.  İngiltere’de önemsenmeyen röportaj,  29 Temmuz’da Amerikan gençlik dergisi Datebook’ta yeniden basıldı. Bu durum Beatles’ın geleceğini ve hayatlarını tehdit eden uluslararası bir öfke yarattı . John Lennon’un sarf ettiği cümleler, Beatles’ın kariyerini durma noktasına getirirken küresel çapta Beatles nefretinin oluşmasına neden oldu.

” The Beatles İsa’dan daha popüler “

Lennon, din hakkında görüşlerini belirtirken şu sözleri sarf etti:

Hıristiyanlık gidecek. Yok olacak ve küçülecek. Bunun hakkında tartışmaya ihtiyacım yok; Ben haklıyım ve haklı çıkacağım. Artık İsa’dan daha popüleriz; Hangisinin önce gideceğini bilmiyorum – rock ‘n’ roll mu yoksa Hıristiyanlık mı? İsa iyiydi ama öğrencileri kalın ve sıradandı. Benim için onu mahveden onlar onu büküyor. 

B43CEJ Beatles, The, 27.12.1960 – 11.4.1970, British band, with Paul McCartney, Ringo Starr, George Harrison, John Lennon, live perform

ABD’de DATEbook dergisinde yayımlandı.

İngiltere’de herhangi bir tepkiye yol açmayan Beatles röportajı, Amerika’da DATEbook Eylül sayısında yayımlanarak grubun kariyerini önemli derecede etkileyecek gelişmeler doğurdu.

Datebook , Lennon ve McCartney röportajlarını 29 Temmuz’da yayınladı.  Kapağında McCartney’den Amerika ile ilgili bir alıntı yazıyordu: “Siyah olan herkesin kirli bir zenci olduğu berbat bir ülke!” Ön kapakta yalnızca McCartney’nin resmi yer aldı,  Aynı Lennon sözü, uzun metrajlı makalenin üst kısmında başlık olarak yer aldı. 

Bu sözler Beatles’ın 1966 ABD Turunun büyük ölçüde zarar görmesine neden oldu. Aynı zamanda o yıl çıkan “Revolver” albümlerinin başarısı da olayların gölgesinde kaldı. 1966’dan sonra Beatles bir daha turneye çıkmadı ve kariyerini bir stüdyo grubu olarak sürdürdü.

ABD’de birçok radyoda Beatles çalma yasağı getirildi. Protestolar yapıldı.

Amerika’da büyük tepki yaratan Lennon’un sözleri; New York ve Boston’da da dahil olmak üzere 30’dan fazla radyo istasyonu Beatles’ın şarkılarını çalmayı reddetti. WAQY bir ağaç öğütme makinesi kiraladı ve dinleyicileri Beatles ürünlerini yok edilmek üzere teslim etmeye davet etti. Reno, Nevada’da KCBN , Beatles’ı kınayan saatlik başyazılar yayınladı ve grubun albümlerinin yakılacağı 6 Ağustos’ta halka açık bir şenlik ateşi duyurdu.  Birkaç Güney istasyonu şenlik ateşiyle gösteriler düzenledi

Gençlerin öfkeli bir şekilde plakları ve posterleri yakması kısa sürede medyanın ilgisini çekti. Ve bu protesto bütün dünyaya duyuruldu.

Lennon’un özrü

İnsanları kızdırdığı için gergin ve üzgün olan Lennon, başta özür dilemek istemese de daha sonra grup arkadaşlarının geleceği için özür dilemeyi kabul etti.

“Sanırım televizyonun İsa’dan daha popüler olduğunu söyleseydim, bundan kurtulabilirdim. Ağzımı açtığım için üzgünüm. Tanrı karşıtı değilim, Mesih karşıtı değilim ya da din karşıtı. Onu kırmıyordum. Daha büyük ya da daha iyiyiz demiyordum. ”  Kendi Tanrı görüşünü Woolwich Piskoposu’ndan alıntı yaparak tanımladı, “gökyüzünde yaşlı bir adam olarak değil. İnsanların Tanrı dediği şeyin hepimizin içinde bir şey olduğuna inanıyorum. Eğer özür dilememi istiyorsan, eğer bu seni mutlu edecekse, o zaman tamam.”

Ayrıca john, kız kardeşi julia baird e, “julia, ben hiç bir zaman, ama hiçbir zaman, kimseyi o sözlerle gücendirmek istemedim” demiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: