Burçlara Göre Film Rehberi

Astroloji, gök cisimlerinin insanlar üzerinde etkilerini araştıran bir düşünce sistemidir. İnsanoğlunun ilgilendiği en eski ilimler arasındadır. Günümüzde ise bazen bir umut aramak için bazen de sadece eğlenmek için burçlara başvururuz. Kimisi astrolojiye inanır kimisi inanmaz ama mutlaka sohbetlerimizde konu dönüp dolaşıp burçlara gelir. Her burcun kendine has özellikleri olduğu söylenir. 12 burcun kendine has özelliklerine göre 12 ayrı film seçtik. Umarım keyifle okur ve izlersiniz.

Koç – The Wolf of Wall Street

Koçlar heyecanı severler ve biraz da sabırsız olurlar. Hareketli, enerjik, atılgan olan koç burçları Martin Scorsese’nin bu muhteşem filmini mutlaka izlemeliler. Koçların enerjini yükseltecek bu film Jordan Belfort adında 24 yaşında genç ve hırslı bir adamı anlatıyor. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90’ların en hızlı günleridir ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir. Önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Bir günde milyon dolarlarla kazanıp harcayabilir. Ayrıca uyuşturucu, fahişeler, son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir oyunun içindedir. Bu karakterin hayatındaki her şey abartılı bir şekilde devam ederken, çöküş çok uzakta değildir…

Boğa – The Great Gatsby

Hayatları boyunca rahatı arayan boğaların mutlaka izlemesi gereken bir filmle devam ediyoruz. Para kazanmayı ve bunun getirtiği rahatlığı seven boğalar bu The Great Gatsby’de mutlaka sevecektir. Ayrıca aşkı çok önce çözmüş boğaların bu filmde kaybolacağını düşünüyoruz. Biz bu hikayeyi Nick Carraway tarafından izliyoruz. Yazar olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen Nick Carraway 1920’lerde eğlence hayatının gözdesi konumuna yükselen New York’a geliyor. Kahramanımız Nick kendi Amerikan rüyasının peşinde koşarken tesadüfen milyoner Jay Gatsby ve onun çevresiyle karşılaşıyor. Carraway’nin alkolün su gibi aktığı, göz kamaştırıcı partilerle tanışması fazla zaman almıyor. Öte yandan bu büyülü Amerikan rüyasının çöküşü de yaklaşmaktadır. Biz ise bu sürecin aşkla harmanışını izliyoruz.

İkizler – The Prestige

Aynı anda birden fazla işi çok güzel yapabilen ikizler için The Prestige mükemmel bir film. Konuşarak her şeyi çözebilen bu eğlenceli burcumuzun bu filmin büyüsüne kapılacağını düşünüyoruz. Birbirini alt etmeye çalışan iki sihirbazın hikayesini anlatan film 19.yy sonlarında Londra’da geçiyor. Robert Angier, sevgili eşi Julia McCullough ve Alfred Borden hem arkadaştırlar hem de bir sihirbazın asistanlarıdır. Bir gösteri esnasında Julia ölünce Robert, onun ölümünden Alfred’i suçlar ve birbirlerine düşman olurlar. Zaman içinde ikisi de hem ünlü olurlar hem de rakip sihirbazlara dönüşerek birbirlerinin sahne üstünde performansını sabote etmeye kalkışırlar. Alfred başarılı bir hile yapınca Robert, rakibinin sırrını çözmek konusunu takıntı halinde getirir ve trajik olaylar birbirini kovalar.

Yengeç – Me Before You

Duygusal, hassas ama bir o kadar da neşeli yengeç burçlarımız bu filme bayılacaktır. Anaçlığıyla meşhur olan yengeç burcumuz başrolde kendinden parçalar görecektir. Zengin, başarılı, yakışıklı, yaşamayı seven ve istediği her şeye sahip olan genç bir adam olan karakterimiz Will Traynor talihsiz bir motosiklet kazası sonrası felç kalınca yaşama hevesini kaybetmiş, ölmeyi düşünmeye başlamıştır. Louisa Clark ise bir kafede garsonluk yapan, hayatta fazla bir başarısı ve beklentisi olmayan, bir kadındır. Çalıştığı kafedeki işini kaybedince yeni bir iş aramaya başlar ve Will’in bakıcısı olarak çalışmaya başlar. Son derece kültürlü ve donanımlı biri olan Will, Louisa’yı önce küçümsese de genç kadının varlığı ona yaşama sevinci vermeye başlar. Aralarında kurulan bu arkadaşlık ve yakınlık, ikisini de çok değiştirecektir.

Aslan – The Devil Wears Prada

Zodyakta gücün simgesi olarak geçer aslan burcu. Ön planda olmayı ve her zaman parlamayı çok sever. New York’ta yaşayan sade ve naif bir genç kız olan, henüz gazecilikten mezun Andrea Sachs bir işe girer. Güçlü ve sofistike bir kadın olan Runaway Magazin’in acımasız yöneticisi Miranda Priestly’nin ikinci asistanı olarak çalışmaya başlar. Andrea’nın hayali iyi bir gazeteci olmaktır. Söz konusu görev için aslında sıradan bir tarzı olsa da mücadeleci yapısı ile hızla başarı kazanır. Ancak bu durumun da bedelleri vardır. Andy, kendisine uzak gibi görünen Miranda’nın o şatafatlı dünyasında bir yer kazanmıştır ancak önceki dostları ve tüm sevdikleri kendisinden kilometrelerce uzakta kalmış gibidir.

Başak – Yeraltı

Hiçbir şeyi unutmamalarıyla bilinen başak burcu ayrıntılar arasında kaybolmayı da sever. Bu yüzden Zeki Demirkubuz’un Yeraltı’sı tam başak burçlarına göre. Nefret ettiği eski arkadaşlarının akşam yemeğine kendisini zorla davet ettiren Muharrem’in, bu yemek ile birlikte başlayan didişmeleri, ego gösterileri sonucu eski defterlerin açılması ile utanç dolu hesaplaşmalarla karşı karşıya kalmasını konu alan Yeraltı, bireyin varoluşsal sorunlarını irdeleyen bir film.

Terazi – The Grand Budapest Hotel

Dengenin temsilcisi, harmoniyi hayatın merkezi yerleştirir terazi burcu. Her şeyin mükemmel bir uyumla seçildiği bu filme terazi burcu bayılacaktır. Film 20. yüzyılın başlarında iki savaş arasındaki dönemde geçmektedir. Hikayede, Avrupa’nın hayali Zubrowka şehrinde bulunan Büyük Budapeşte Oteli’nin ihtişamlı dönemine tanık oluyoruz. Gustave H, otelin işleyişini büyük bir profesyonellikle idare eden, müşterilerini dahi en ince ayrıntılarına kadar tanıyan bir konsiyerj görevlisidir. Bir gün otele bellboy ve komi görevlisi olarak Zero Mustafa adında genç bir adam gelir ve kısa zamanda aralarında yakın bir arkadaşlık başlar. İkili birbirlerinin sırdaşı olurken yaşadıkları şehir de büyük bir savaşa doğru sürüklenmektedir. Bu esnada Gustave’ın yaşlı sevgilisi Madame D. esrarengiz bir şekilde hayata veda eder, ikili Madame D.’ye veda etmek için yola çıkar. Bir asilzade olan Madame D.’nin şatosuna vardıklarında miras bölüşümünün yapıldığı toplantıya denk gelirler. Madame D., Gustave’a miras olarak paha biçilmez bir Rönesans tablosu bırakmıştır ve bunun açıklanmasıyla aile içerisinde büyük bir karmaşa çıkar. Bu andan itibaren belalarla dolu bir maceraya atılan Gustave ve Zero, gerçeklerin peşinde koşarken dışarıda da bir çağ değişmektedir…

Akrep – The Dreamers

Akrep , tutkuları ile yaşayan bir burçtur. Duygularına kapılırlarsa, tehlikeli olabilirler. Sanatın içinde olmayı çok seven akrepler The Dreamers’ı mutlaka izlemeli. Film 68 olayları sırasında, Fransa’da geçiyor. 68 kuşağı ruhuna sıkı sıkıya bağlı olan Isabelle ve kardeşi Theo, ailelerinin tatile çıkması nedeniyle Paris’te yalnız kalmış, bu sırada da Amerikalı bir öğrenciyle tanışıp arkadaş olmuş, onu evlerine davet etmişlerdir. Matthew’ı Isabelle ve Theo ile buluşturan şey ise büyük ölçüde sinema olmuştur. Dışarıda, sokaklarda devrim sesini yükseltirken üçlü arasındaki tutku ve cinsellik alevlenmektedir.

Yay – Kelebekler

Özgürlüğüne düşkün, farklı şeyleri aramayı seven yay burcu sanata farklı açılardan bakmayı da sever. Bu yüzden Tolga Karaçelik’in Kelebekler’i tam ona göre. Film yolları ayrılan 3 kardeşin tekrar bir araya geliş hikayesi anlatılıyor. Aradan geçen 30 yılın ardından babaları çocuklarını bir araya getirmek ister ve onları köydeki evlerine geri çağırır. Kardeşlerden en büyüğü Cemal, onları alır ve nedenini bilmedikleri bir yolculuğa çıkarlar. Üç kardeş köye gittiklerinde ise babalarının öldüğünü öğrenirler. Babaları, köyün acayipliklerinden biri olan kelebeklerin gelişinde gömülmeyi vasiyet etmiştir. Birbirlerini çok az tanıyan kardeşler köyde kaldıkları süre boyunca yaşadıkları olaylarla kendilerini, birbirlerini ve babalarının kim olduğunu anlamaya çalışır.

Oğlak – Fantastic Mr. Fox

Oğlaklar kararlı ve dikkatlidir. Ama onlar da kendilerini ciddiye almamaları gerektiğini bilirler. Bazı durumlardı ciddi olsalar bile biraz baş belası olabilirler ve oyun oynamayı çok severler. Bu yüzden bu film tam onlara göre. Hikayenin kahramanı Mr. Fox isimli bir tilki. Mr. Fox ailesini beslemek için her akşam üç zengin çiftçiden tavuk, ördek ve hindi çalmaktadır. Sinirli çiftçiler tilkiden artık bıkmışlardır ve onu öldürmek için ellerinden gelen herşeyi yapmaktadırlar. Sonunda yakalanan tilki, çiftçilerden daha zeki davranarak yakalandığı yerden aç kalmamak için çıkmaya çalışır.

Kova – Control

Sınırsız hayal gücüne sahip, kıvrak zekalarıyla her şeyi çözebilen bir burçtur kova burcu. Control filmi bu yüzden tam onlara göre. Post-rock döneminin en cafcaflı eserlerine imza atan, isminden dolayı tartışmalı olan, orijinal punk sound’unun en meşhur temsilcisi olarak kabul edilen Joy Division… Sadece iki stüdyo albümüyle büyük bir başarı yakalamış ve solistleri Ian Curtis’in 1980 yılında intihar etmesi üzerine dağılmıştı. Sıkı bir Joy Division fanı olan yönetmen Anton Corbijn tarafından çekilen filmde, Joy Division’ın dünyaca meşhur vokalisti Ian Curtis’in müzikle tanışmasından intihar ettiği ana kadar geçirdiği süreç anlatılır.

Balık – The Talented Mr. Ripley

Duygusallıkları ile meşhur olan balık burcumuzun hayal gücü fazlasıyla gelişmiştir.  Büyük bir inandırma yetenekleri vardır. Bütün naifliğinin yanında içinde bir psikopat barındırır. Bu sebepten biraz deli biraz dahi biraz da duygusal Mr. Ripley’in hikayesi tam balıklara göre. Ripley ile Greenleaf farklı sosyal sınıflardan iki genç arkadaştır. Yoksul Tom, zengin Dickie’nin kayıtsızca sefasını sürdüğü Dolce Vita’ya sahip olmak uğruna her şeyini feda edebilecek kadar çaresiz ve hırslıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: