mağusa limanı türküsünün hikayesi

Mağusa Limanı Türküsünün Hikayesi

Kıymetli sanatçılarımızdan Selda Bağcan’ın seslendirdiği , dinleyince yüreğimizde buruk bir hisse neden olan Mağusa Limanı türküsünün daha doğrusu Mağusa Limanı ağıdının hikayesini anlatacağız sizlere.

Toros - Turkish Forum

Birinci Dünya savaşı bitmiş , mağlup ayrılan devletler perişan haldeyken Dünya ikinci bir savaşa hazırlanmaktadır içten içe , sessizce. O vakitlerde Arap Mahmut’un evlatları Arnavut mahallesinde büyümektedirler. En küçük oğlan olan Ali’ye ten renginin koyu olmasından ötürü Arap lakabını verirler. Büyüdükçe daha cevval olan Ali ele avuca sığmaz olmuştur. Tuttuğunu koparan bu delikanlıya halk hem temkinli yaklaşmakta hem de çok sevmektedir.

MAĞUSA LİMANI/ARAP ALİ AĞITI (3) - Turkish Forum

Arap Ali meyhane muhabbetlerini de içmeyi de sevmektedir. Yine bir gün meyhaneye gider. Bu sefer meyhaneye gittiğinde uğultu, kahkaha ve saygısız tavırlar sergileyen İngiliz sömürgesine ait 7 Hint askerlerini görür . Bu durumdan rahatsız olan Ali sertçe bakar askerlere. Askerlerde karşılık verince Ali’nin dayağını yiyerek çıkarlar meyhaneden. Bu olay üzerine arkadaşları Ali’yi uyarır , buradan git der. Ali bunu kulak ardı ederek gitmesi gereken onlar , der. Olay bir gece de tüm Kıbrıs’a yayılır.

Arap Ali Ağıtı: Mağusa Limanı » Düşündüm de

Ertesi gün Ali iş çıkışı yine meyhaneye gider. Ama bu sefer onu bir felaket beklemektedir , tüfeklerinde süngü takılı olan 7 Hint askeri …. İçlerinden bir tanesi Ali’ye doğru hamle yapar. Ali gelen ilk askeri yumrukla yere indirir fakat kalan 6 askerin süngü darbelerine dayanamaz. En son öfkeli bir şekilde Ali’nin yumrukla yere indirdiği 7. askerde Ali’ye süngüsünü saplar. Hızla kan kaybetmeye başlayan Ali’yi 7 Hint askeri sürükleyerek ibreti alem için Mağusa limanına götürür. Ve orada bırakırlar. Haberini alan eşi feryad ede ede Mağusa limanına gelir. Eşi kanlar içinde yatmaktadır. Ahali bu durumdan çok etkilenir ve çok sevdikleri Ali için Mağusa Limanı türküsünü diğer adıyla Arap Ali ağıdını yakarlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: