CEM KARACA VE BARIŞ MANÇO'NUN SEVDİKLERİ İÇİN YAZDIĞI ŞARKILAR

Cem Karaca ve Barış Manço’nun sevdikleri için yazdığı şarkılar

Türkiye’de güçlü bir Rock kültürü yaratılmasında öncü isimlerimizden olan Barış Manço ve Cem Karaca’nın sevdiklerine armağan ettiği parçalardan ve sevdiklerinin hayatlarındaki rollerinden bahsedeceğiz bu yazımızda.

Yazımıza öncelikle Cem Karaca’dan kısaca bahsederek başlayalım. Cem Karaca’nın babası Azerbaycan asıllı Mehmet Karaca , annesi Ermeni asıllı Toto Karaca’dır. Sanatçı bir aileden gelen Cem Karaca’nın müzikle tanışması annesinin teyzesi olan Rosa Felegyan’ının Cem Karaca’ya piyano notaları ve nağmeleri öğretmesiyle olmuştur. Müziğe karşı ilgisi gitgide artan Cem Karaca’nın ses yeteneğini ise ilk olarak annesi fark etmiştir.

Gün geçtikçe adından daha çok bahsettiren Cem Karaca sanat dünyasının önemli bir sesi haline geldi. Büyük ustanın ‘Bidanem’ şarkısını babaannesi için , ‘Gel Efendim Gel’ şarkısını ise annesi için yazdığı bilinir. Dinlemeniz için birbirinden güzel bu iki parçayı buraya bırakıyoruz.

Yazımıza kaldığımız yerden Türk Rock müziğinin öncülerinden olup Türk müziğine özgün parçalarıyla ayrı bir soluk kazandıran Barış Manço’dan devam edelim. Hayatından ve bize bıraktığı eserlerinden uzunca bahsettiğimiz bir yazımız bulunduğu için bu konuya fazla girmeyip hakkında küçük ama kıymetli birkaç detay vermek istiyoruz.

Birçoğumuzun bildiği üzere Barış Manço ‘Gülpembe’ isimli parçasını babaannesi için yazmıştır. Aynı zamanda ‘Süper Babaanne’ adlı parçasını ise çok sevdiği kız kardeşi İnci Manço babaanne olduğu zaman ona ithafen yazmıştır. İnce düşünen büyük sanatçılarımızın çok kıymetli bu düetini onları yad etmek için buraya sizler için bırakıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: