ZEYBEK SERİSİ : AVŞAR ZEYBEĞİ

Zeybek Serisi : Avşar Zeybeği

Zeybek serimize Avşar Zeybeği ile devam edeceğiz. En ağır oynanan zeybek türlerinden biridir. Burdur ve Antalya’da sıklıkla oynanan Avşar zeybeğinin bazı figürleri kaşık oyunuyla benzerlik gösterir. Aynı zamanda kesinti zeybek türlerinden biridir. Gurbet havalarının arkasından oynanmasından ötürü bu özelliği almıştır. Avşar Zeybeği de Avşar ağıdından sonra oynanır.

50+ en iyi Yörük, Türkmen Yağlı Boya Tabloları - Turcoman görüntüsü |  tablolar, resim, resimler

Hikayesine gelecek olursak , Selçuklu imparatorluğunun yıkılmasıyla bağımsız beylikler kurulmaya başlar. Burdur ve civarında ise Hamitoğulları Beyliği kurulmuştur. Osmanlı Beyliği ile Germiyanoğulları arasında gelin alma sebebiyle Osmanlılar, Acıpayam-Yeşilova bölgesindeki Eşeler yaylasını çeyiz olarak Germiyanoğulları’na verirler. Bölgeyi kontrol altına almak için Germiyanoğulları 6000 civarındaki askerlerini bölgeye sevk eder. Hamitoğulları da bu durumdan rahatsız olunca bölgeye asker gönderirler.

50+ en iyi Yörük, Türkmen Yağlı Boya Tabloları - Turcoman görüntüsü |  tablolar, resim, resimler

Lakin orayı önceden yurt edinip yerleşen bir aşiret vardır : Avşar aşireti… Askeri kuvvetleri ise büyük beyliklere göre çok çok azdır. Yaklaşık 600 civarında… Ancak Karaağaç Bey kontrolündeki aşiretin yurtlarını bırakmaya hiç niyeti yoktur. Aşiretin ileri gelenleri gözü kara Karaağaç Bey’i savaşmaması için ne kadar uyardıysa da sözlerini dinletemediler. Karaağaç Bey Germiyanoğulları’yla savaşa tutuşup az sayıdaki adamlarıyla Germiyanoğullarının güçlerini dağıtarak savaştan zaferle çıktı. Kahramanca yapılan bu savaş ozanlar tarafından türkülere ve destanlara konu olmuştur. Avşar zeybeğinin kökeni de buradan gelir.

Videoda görüldüğü üzere önce ağıt okunmuş ardından efeler zeybek oynamaya başlamışlardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: