ARABESK MÜZİĞİN DOĞUŞU

Arabesk Müziğin Doğuşu

Bugün sizlere ilk olarak 1940’lı yıllarda ortaya çıkmış olup 80’lı yıllarda had safhaya ulaşan arabesk müziğinden bahsedeceğiz. Günümüzde de fazlasıyla ilgi gören arabesk müzik , Türk Sanat Müziği ve Türk Halk müziğine Arap ezgileri eklenerek doğmuştur.

Damar Sarkilar⭐️Arabeskin Baba Sarkilari on Spotify

”Ölmeden ölmüşler haberleri yok
Sönmüşler bitmişler çareleri yok
Hayattan kopmuşlar tutanları yok
Feryadım yaşarken ölenler için…”

Mısralarda görüldüğü gibi Arabesk müzik ; acıyı . gurbeti , hüsranı , özlemi , gözyaşını ve daha nice insanı yıpratan duyguları barındırır.

Arabesk , 1960’lı yıllarda başlayan ‘modernleşme’ sürecinde filizlenmeye başlamıştır. Batılılaşma politikası karşısında ulusal kimlik arayışının başlaması bu süreci hızlandırmıştır. Toplumun alışık olmadığı çok sesli denemeler kültürel boşluk oluşturmuş , İslamiyet aracılığı ile Arap müziğine alışık olan halk bu kültürel boşluktan kurtulmak için Arabesk müziğe yönelmiştir.

Türk Müziğine Teselli: Arabeskin Doğuşu ve Arabeskin Babaları

Sanayileşmeden doğan kentleşme ve göç olgusu , göç eden bireylerde oluşan sosyal düzene uyumsuzluk sorununu doğurmuştur. Alt kültür olarak algılanıp dışlanan bu kitle , kimliklerini dile getirmek amacıyla Arabesk müziğin oluşmasını sağlamıştır. Kutuplaşmanın üst düzey yaşandığı 70’lı yıllarda sol kesimin karşısında bir de sağ kesimi doğmuş ve Arabesk çoğunlukla sağ kesime hitap etmiştir. 12 Eylül darbesiyle Pop-Rock’a ara verilir. Ve sanat meydanı Arabesk müziğin etkisi altına girer.

Arabesk'in Sadece Bir Müzik Türü Olmadığını Gösteren Şarkı Sözleri |  Haberazzi.com

Arabeskin özünde acı bulunduğu için TRT bir dönem Arabesk müziğe yasak getirmiştir. Lakin çözülmeyen toplumsal sorunlar , yokluk ve umutsuzluk yasaklara rağmen Arabesk müziğin yayılmasına engel olamamıştır. Ek bir çözüm önerisi olarak devlet içinde hüzün öğeleri bulundurmayan Arabesk müziği oluşturmayı denemiş ama bunda da başarısız olmuş , girişim ticari bir fiyaskoyla sonuçlanmıştır. Çabalara rağmen engellenemeyen Arabesk müzik Türk müziğinde yerini almış ve varlığını muhafaza etmiştir. Halkımız tarafından çok sevilen Müslüm Gürses , Ferdi Tayfur , Orhan Gencebay gibi sanatçılar yetişmiş ve insanlarımızın acılarına ses olmuşlardır.

Arabesk müziğin en güçlü kadın seslerinden olan Kamuran Akkor’un bu güzel parçasını sizler için buraya bırakıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: