Pandora'nın Kutusu, Yeşim Ustaoğlu, 2009 konusu

Günün filmi; Pandora’nın Kutusu, Yeşim Ustaoğlu (2009)

Güne Yeşim Ustaoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği 2009 yapımı Pandora’nın Kutusu filmi ile devam ediyoruz. Bir ailenin birbirine nasıl yabancılaştığını ve yalnızlığın bizi olduğumuz kişiden farklı birine dönüştürdüğüne odaklanan film, izleyiciyi içsel bir hesaplaşmaya götürüyor.

Pandora’nın Kutusu diğer Yeşim Ustaoğlu filmlerine göre bu sefer kişinin iç dünyasına yöneliyor. Temel sorun ise yıllardır birçok filme, kitaba konu olmuş köyden kente göçen ve şehir yaşamında yabancılaşan, yalnızlaşan insanların yaşadığı zorluklar.

Filmin Konusu

Film, birbirinden uzak düşmüş üç kardeşin ve annelerinin hikayesine odaklanıyor. Yıllar önce bağları kopan üç karde, İstanbul’da yaşasalar da hiç iletişim kurmamaktadır. Ta ki Karadeniz’de yalnız yaşayan annelerinin kaybolduğu haberini alana kadar. Bu haber onları istemeseler de bir araya getirecek ve kendileri ile yüzleşmelerine sebep olacaktır. Kaybolan annelerini bulduktan sonra onu İstanbul’a getirmek ve bakımını üstlenmek, kardeşler arasında büyük tartışmalar doğuracaktır. Bu süreçte alzheimer olan anneleri Nusret’i anlayan ve ona en yakın olan kişi torunu Murat olacaktır.

Yeşim Ustaoğlu’nun politik duruşu ve insanın içsel sorunlarına yaklaşımını en iyi görebileceğimiz filmlerden biri olan Pandora’nın Kutusu’nu mutlaka izlemeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu

Yazarlar: Sema Kaygusuz (senaryo), Yesim Ustaoglu (senaryo)

Oyuncular: Tsilla CheltonDerya AlaboraOnur Ünsal, Övül Avkıran

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: