RAGE AGAINST THE MACHINE GRUBUNUN ISIM HIKAYESI

Rage against the machine grubunun isim hikayesi

Bir devrimcinin zihni: Rage Against the Machine

“Eylem yapılmak zorunda. Anahtara ihtiyacımız yok, kıracağız!” -Know Your Enemy

Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük rock gruplarından biri olan Rage Against The Machine;  1990 yılında baş vokalist Zack de la Rocha tarafından kuruldu. Grup: vokal Zack de la Rocha, basçı ve yedek vokalist Tim Commerford, gitarist Tom Morello ve davulcu Brad Wilk’den oluşuyor.

Onlar Amerikan Rüyası’na inanmayan Kaliforniyalı bir rock grubu. Ve 90’lardan bu yana öfkeleri asla dinmedi. Devrim olana kadar da dinmeyecek.

RATM, kapitalizm ve ırkçılığa karşı sert duruşunu hiçbir zaman yitirmedi. Politik şarkılar yazdılar, birer aktivist olarak sanatlarını icra ettiler. Ve bir efsaneye dönüştüler. “Killing In The Name, Sleep Now in the Fire, Bulls On Parade” şarkıları adeta marş gibi yükselişe geçti. Tabi ki Matrix’de yer alan “Wake Up” parçasını da unutmamamız lazım. Grup, 2000 yılına gelindiğinde La Rochaa’nın gidişi ile bir süreliğine ara verdi. Geriye kalan RATM elemanları Soundgarden’ın efsanevi ismi Chris Cornell ile Audioslave’i kurdu ve 3 başarılı albüm yayınladı. Hiçbir zaman resmi olarak dağılmayan Rage, 2007 yılında tekrar bir araya geldi. Her rock grubu gibi dalgalanmalar yaşayan ekip 2007’den sonra konserler vermeye devam etti.

Rage Against The Machine ismi nereden geliyor?

Rage Against The Machine (Makinaya karşı öfke) grubunun isminin 2 hikayesi var.

Grubun isminin Zack de la Rocha’nın eski grubu Inside Out için yazdığı bir şarkıdan geldiği düşünülüyor.  Ayrıca underground hardcore punk grubunun kayıt dışı albümünün adı olacaktı. Rocha, İsmin kapitalist düzene bir başkaldırı olarak uygun olduğunu düşünüyordu.

“Amerika’ya, bu kapitalist sisteme ve onun nasıl köleleştirilip sömürüldüğüne ve pek çok insan için çok adaletsiz bir durum yarattığına yönelik hayal kırıklığımı tanımlayacak mecazi olarak bir şey düşünmek istedim.”

“Sadece müziğimizin ön saflarına koymaya çalıştığımız mesaj türünde uygulandığını hissettim” diye açıkladı.

İsmin diğer hikayesi grubun tur minibüsü hakkında!

Hikayenin ne kadar doğru olduğu bilinmez ama La Rocha gruba “Rage Against The Machine” ismini, ilk yıllarda turneye çıktıkları 1979 Chevrolet’lerinin yaşattığı sıkıntılardan dolayı da verdiklerini söylüyor.

De La Rocha, “Bu pislik parçası her zaman yıkılıyordu” dediği iddia ediliyor. “1991 yılında biz yola çıkarken o minibüsün kaç kez arızalandığını, kaç konser kaybettiğimizi çünkü çalışmayı bırakacağını söyleyemem.”

Dedi ki: “Bu canavarlığa aklınıza gelebilecek her ismi verdik ve hatta birkaç yeni kelime icat ettik. Sonunda ekipmanımızı yerleştirmek için yeni bir minibüs satın alacak kadar para kazandığımızda, hepimizin yaptığı ilk şey balyoz almak oldu ve o şeyden lanet olsun. “

Biz iki hikayeyi de benimsedik. Umarım yazımızdan keyif almışsınızdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: