ŞARKI HİKAYELERİ; UNDER THE BRİDGE, RED HOT CHİLİ PEPPERS (1991)

Şarkı hikayeleri; Under The Bridge, Red Hot Chili Peppers (1991)

Red Hot Chili Peppers, 90’lı yılların başında funk rock rüzgarı ile savrulurken yeni albümleri Blood Sugar Sex Magik için bir şarkı kaydediyor ve her şey baştan sona değişiyor: Under The Bridge…

Red Hot Chili Peppers’i enerjisi yüksek ve hareketli şarkıları ile tanırız. “Californication, Can’t Stop, Snow, Give It Away, Tell Me Bayb” bunlardan sadece birkaçı. Peki bizi hüzün bombardımanına boğan grubun hiç kaydetmek istemediği O şarkıyı kaç yüz defa dinlemişsinizdir? Sizler için RHCP’ın kaderini değiştiren şarkı; Under The Bridge’in hikayesini yazdık.

“I don’t ever wanna feel. Like I did that day”

(Asla o gün gibi hissetmek istemem.)

1991 yılına gelindiğinde RHCP 5. stüdyo albümü Blood Sugar Sex Magik’i çıkarıyor. O dönemler funk rock yapan grup “Give It Away, Suk My Kiss” gibi şarkılar ile enerjisinden ödün vermiyor. Fakat albümün 11. şarkısı Under The Bridge, grubun tarzından apayrı bir noktada yer alıyor. Anthony Kiedis’in en dürüst ve en hüzünlü eseri olan Under The Bridge, şarkısının hikayesi ise uyuşturucunun ondan aldıklarını anlatıyor.

“Take me to the place I love”
“Beni sevdiğim yere götür” sözleri Anthony’nin uyuşturucu satın almak için gittiği Los Angels’daki bir köprünün altı. Aynı zamanda burada geçirdiği zamanlarda sevgilisi Ione Sky’ı üzdüğünü bilen sanatçı, bunun içinde çok pişman olduğunu da eserinde belirtiyor.

Anthony’nin kardeşim dediği kurucu üyelerden biri olan Hillel Slovak 1988 yılında yüksek doz eroinden dolayı 26 yaşında hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine büyük yaralar alan gruba, 3 yıl sonra gitarist olarak Blood Sugar Sex Magik’in yapım aşamasında John Frusciante katıldı. Anthony Kiedis o zamanlar temizdi. Ama yalnızlık ve dışlanmışlık hissi her geçen gün duygularını hırpalıyordu. Aynı zamanda çocukluk arkadaşı Flea Ve Frusciante’nin  yakın olması ve birlikte marijuana kullanmaları onun yalnızlığını daha çok körükledi

Anthony bir gece provadan eve dönerken uyuşturucunun hayatından çekip aldığı güzellikleri düşündü ve buna eski sevgilisi Ione Sky da dahildi. Kendi kendi mırıldanırken Under The Bridge’i yarattı. Bu şiiri bestelemek hiç aklından geçmedi. Çünkü funk tarzlarına aykırı olacağını düşündü. Ta ki Yapımcı Rick Rubin , Scar Tissue anılarında belgelediği sırada, onu kontrol etmek ve malzemesini gözden geçirmek için onu arayana kadar.

Rick Rubin yazıları incelerken Under The Bridge buldu ve u şiiri grubun geri kalanlarına okuması için yalvardı. Anthony istemeye istemeye olsa da şiiri okudu. Tepkilerin olumsuz yönde olacağını düşündü. Ancak, Frusciante ve davulcu Chad Smith’in şiiri dinledikten sonra, enstrümanlarının başına geçti ve şiir için doğru ritim ve gitar akorlarını bulmak için çalışmaya başladı.

Aynı zamanda grubun radyoda çalınan ilk parçası olan Under The Bridge, günümüzde etkisini yitirmemiş bir şarkı. Ve yıllar geçse de yitirmeyecek.

I gave my life away
(Hayatımı verdim…)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: