GÜNÜN FİLMİ; PRENOM CARMEN (ADI CARMEN), JEAN-LUC GODARD, 1983

Günün filmi; Prenom Carmen (Adı Carmen), Jean-Luc Godard, 1983

Jean-Luc Godard’ın göz ardı edilemeyecek eseri: Prenom Carmen

Konusu bir suç-gerilim filmini çağrıştıran Carmen’in bir müzikal niteliğinde çekilmesi Godard’ın yeteneğinin sınırsızlığını bize tekrardan hatırlatıyor. Soygun sahneleri, silahlı çatışmalar bütün bunlar olurken sakin bir deniz kıyasındaymış hissi…

Carmen ve Joseph’in aşkı tutkulu bir şekilde başlasa da Carmen’in bencilliği ve Joseph’in çaresizliği ile zamanla son buluyor. Güçlü, karşı konulamaz kadını temsil eden Carmen, başta aşkı için her şeyi göze alsa da daha sonra amaçları uğruna kolaylıkla aşkını silebiliyor. Bu durum Joseph’i daha da çaresizleştirirken kaybedecek hiçbir şeyi olmayan bir insana dönüştürüyor.

“Gençler deliler. Harika anıları var ama hepsini unutuyorlar.”

Fransız Yeni Dalga sinema akımının en önemli öncüsü olan Jean-luc Godard, bu eserinde de farklı teknikler ile sınırların dışına çıkıyor. Carmen, yönetmenin gerçek anlamdaki ilk komedisi ve göreceli olarak kolay anlaşılır bir sinema diline sahip. Tutku, felsefe, intikam, cinsellik ve teknik yenilikleri barındıran film göz ardı edilemeyecek bir Godard eseri. Tam olarak Carmen hikayesine odaklanmayan filmde Bizet’in operası bir fısıltı gibi duyulur. Onun yerine  Beethoven’ın keman konçertosunun ve Tom Waits’in bir baladını kullanılmıştır.

Filmin Konusu

Carmen film çekmek isteyen ama yeterli parası olmayan bir ekiple birlikte hareket etmektedir. Bir gün eskiden film yapımcısı olan akıl hastanesindeki Jean amcasını (Jean-Luc Godard) ziyaret eder ve ona deniz kenarındaki evini film çekmek için ödünç vermesini ister. Jean amca evi ödünç verir. Daha sonra Carmen ve çetesi bir banka soygununa kalkışır. Soygun sırasında Carmen ve beceriksiz banka güvenliği Joseph birbirlerine aşık olurlar. Bu süreçte Carmen Jean amcayı birlikte film çekmek için ikna etmeye çalışmaktadır. Örgüttün yaptığı illegallikler ve Joseph ile Carmen aşkı gitgide içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

Yönetmen
Jean-Luc Godard
Senaryo
Anne-Marie Miéville

Görüntü
Jean-Bernard Menoud
Raoul Coutard

Kurgu
Fabienne Alvarez-Giro
Suzanne Lang-Willa

Yapım
Sara Films

Oyuncular
Bertrand Liebert
Christophe Odent
Hippolyte Girardot
Jacques Bonnaffé
Jean-Luc Godard
Maruschka Detmers
Myriem Roussel
Pierre-Alain Chapuis

Ödüller
Altın Aslan
En İyi Teknik Başarı Venice

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: