ŞARKI HİKAYELERİ : BARIŞ MANÇO - DÖNENCE

Şarkı Hikayeleri : Barış Manço – Dönence

Müzik sahnesin adım attığı günden bu yana damgasını vuran Barış Manço’nun her biri ayrı mana dolu her biri ayrı güzel parçalarından bu sefer ”Dönence”yi anlatacağız . Bu eşsiz parçayı bilmeyen neredeyse yoktur. Muhteşem introsunu mutlaka bir kez duymuştur herkes.

Dönence şarkısı ve psychedelic rock müzikteki başarısı

Gel gelelim bu güzel parçanın Barış Manço’nun ifadesiyle ne manaya geldiğine…  1982 yılında ‘TV’de 7 Gün’ dergisinde Barış Manço şu sözlerle anlatmıştır ”Dönence”yi :

“Dönence dünyanın iki ayrı kutbundaki meridyenlerdir. Ve hiçbir zaman da birlikte olamazlar .İnsanın doğasında da iki zıt kutup vardır .Bu kendisinde olmayanı arama içgüdüsüdür. Örneğin kış mevsiminde yazın gelmesini bekler yazında kış mevsimini ararız .insanlar hiçbir şeyin tamamına sahip değillerdir. Her şeyin yarısını yaşarlar. Örneğin 12 saat geceyi 12 saat gündüzü yaşıyoruz. Ama 24 saat boyunca gündüzü veya geceyi yaşayamıyoruz . Yani devamlı bir beklenti ve umut içinde yaşayıp duruyoruz . Bu beklenti ve umudunda bir sonu yok dönüp duruyor.”

Barış Manço'nun Ağzından 'Dönence' Şarkısının Beklenti ve Umudu Anlatan  Hikayesi - onedio.com

“İşte tüm bu düşüncelerin ışığında dönence doğdu. Şarkının müziğini Kurtalan Ekspres’ten bas gitarist Ahmet Güvenç ve tumba ritmdeki Celal Güven isimli arkadaşlarım yaptı. Aslında “dönence” yoruma açık bir parça. Çünkü bizim dinleyici kitlemiz çeşitli kesimlerden oluşuyor. Bu çeşitli kesimlerden gelen insanlar da bu parçadan kendilerine göre bir sonuç çıkarıyorlar. Zaten arzu ettiğimiz bu soyut parçadan herkesin arzu ettiği somut sonuçları çıkarmasıdır.”

Barış Manço'nun Ağzından 'Dönence' Şarkısının Beklenti ve Umudu Anlatan  Hikayesi - onedio.com

”Simsiyah gecenin koynundayım yapayalnız bekliyorum

uzaklarda bir yerlerde güneşler doğuyor

Görüyorum dönence…”

“Bu sözlerle insanların beklentilerini vurgulamaya çalıştım. Geceyi yaşayan bir insanın gündüze olan özlemini dile getirdim. Çünkü insanlar her gece aynı duyguları duyuyorlar…”

Barış Manço Mix | Dönence Dünya Turu

Kupkuru bir ağacın dalıyım yapayalnız

Uzaklarda bir yerlerde bir şeyler kök salıyor

Biliyorum dönence

“Burada insanlardaki tatminsizliği ve olmayanı arama duygusunu açıklamaya çalıştım. Devamlı gelecekte olacakları umut ederek yaşayan insanları yani…”

Şahsımızca bu ölümsüz eserini ifade eden sözleri insanlığa çok güzel bir sesleniş , yüreklere manalı bir dokunuştur. Bu seslenişe bir kere daha şahit olmanız için buraya bırakıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: