ANTOLOJI FILM NEDIR? EN IYI ANTOLOJI FILMLER

Antoloji Film Nedir? en iyi antoloji filmler

Sinema, 100 yıla aşkın bir süre önce Lumiere Kardeşler ile birlikte hayatımıza girmişti. Canlı bir varlık gibi seneler içinde gelişti, büyüdü ve her geçen gün değişmeye devam etti. Kendi içinde dallara ayrıldı. Birçok yeni kavramı doğurdu. Bunlardan biri de hiç şüphesiz Hollywood’un vazgeçilmezi “antoloji film” oldu. Peki nedir bu antoloji film?

Antoloji Film Nedir?

Antoloji film; paket film, aynı zamanda çok amaçlı film, portmanteau film olarak bilinir. Bir tema etrafında toplanmış birden fazla kısa filmin aynı film rulosuna kaydedilmesidir. Kimi zaman birçok yönetmen bir araya gelerek aynı konu üzerine farklı kısa filmler çeker ve bu hikayeler zaman kurgusu iç içe geçmiş bir şekilde kurgulanır. Quentin Tarantino ile birlikte Allison Anders, Alexandre Rockwell ve Robert Rodriguez’in bir araya geldiği Four Rooms (1995) güzel bir antoloji film örneğidir. Bunun dışında tek bir yönetmen birden fazla hikaye ile de antoloji film çekebilir. Woody Allen’ın “Seks Hakkında Sormak İstediğiniz Her Şey” (“Everything You Always Wanted to Know About Sex ve Jim Jarmusch‘un Mystery Train 1989 (Gizemli Tren); aynı yönetmen tarafından çekilen antoloji filmlere örnek verilebilir.

Aynı zamanda antoloji filmlerin çoğunda hikayelerin yolu birbirleri ile kesişir. Bunu verilebilecek en güzel örnek ise 2005 yapımı Anlat İstanbul filmidir.

Antoloji Filmlerin Serüveni

Deneysel bir tür olan antoloji film sinemanın başlangıcından bu yana vardı. Fakat 70’li yıllar ile birlikte beyaz perdedeki yerinin arttırdı.  Double feature, triple feature, serial gibi kavramlar ile karşılık buldu; dilimizde ise skeçli film olarak anıldı. İlk zamanlarda ticari olarak avantajlı olduğu için Hollywood tarafından çok sevildi. Daha çok malzeme ile daha düşük maliyetli üretim yapıldı.

İlk zamanlarda antoloji sinemasının daha çok korku türünden eserler verdiğini görüyoruz., Roger Corman’ın “Tales of Terror”ı (1962), Masaki Kobayashi’nin Uzak Doğu korkularının ilklerinden olan “Kaidan”ı (1964), Freddie Francis’in “House of Horrors”ı (1965) sadece birkaçı.

Tabi ki antoloji sineması sadece korku filmleri ile sınırlı kalmamıştır. Jean-Luc Godard, Woody Allen, Francis Ford Cappola, Eric Rohmer gibi önemli yönetmenler de antoloji film eserleri vermiştir. Vittorio De Sica, Federico Fellini, Mario Monicelli ve Luchino Visconti’yi birleştiren “Boccaccio ‘70″ (1962), Jean-Luc Godard, Ugo Gregoretti, Pier Paolo Pasolini ve Roberto Rossellini’yi birleştiren “Ro.Go.Pa.G.” (1963), Claude Chabrol, Jean Douchet, Jean-Luc Godard, Jean-Daniel Pollet, Eric Rohmer ve Jean Rouch’ı bir araya getiren “Six in Paris” ve daha birçoğu…

Biz de sizler için en sevdiklerimizden bir antoloji film listesi oluşturduk. Umarım beğenirsiniz.

New York, I Love You (2008)

Aralarında Fatih Akın ve Uğur Yücel’in de bulunduğu film, dünyanın en kozmopolitik şehri New York’ta geçen 11 farklı hikayeye odaklanıyor.  Paris, Je T’Aime (Seni seviyorum Paris) tadındaki filmde kısa filmlerin yönetmenliklerini Jiang WenMira NairShunji IwaiYvan AttalBrett RatnerAllen HughesShekhar KapurNatalie PortmanFatih AkınJoshua Marston ve Randy Balsmeyer üstleniyor.

Night on Earth (1991)

 Jim Jarmusch’un Mystery Train’den (1989) sonra çektiği antoloji filmi Night on Earth, 5 farklı şehirde 5 farklı taksi şoförünün hikayesine odaklanıyor. Sırasıyla Los Angels, New York, Paris, Roma ve Helsinki’de geçen film; hayatın küçük, değerli ayrıntılarını bize tekrardan hatırlatıyor. Oyuncu kadrosu ise göz doldurucu; Winona Ryder’ın taksici rolü ve sempatikliği, Béatrice Dalle’nin akıl almaz yeteneği her zamanki gibi ön planda.

The Field Guide To Evil (2018)

Korku sinemasının asıl temsilcisi olan antoloji filmlerinden listemizde The Field Guide To Evil (Şeytanın El Kitabı) eserine de yer vermek istedik. 8 farklı ülke,8 farklı yönetmen ve 8 farklı hikayenin olduğu filmde çok sevdiğimiz yönetmenimiz Can Evrenol’un da kısa filmi yer alıyor. Töresel ayinler, efsaneler, halk hikayelerinin anlatıldığı filmde insanoğlunun en karanlık hislerine yöneliniyor. Kısa film yönetmenleri ise şu şekilde: Can Evrenol, Agnieszka Smoczynska,  Peter Strickland, Ashim Ahluwalia,  Calvin Lee Reeder, Katrin Gebbe, Yannis Veslemes, Severin Fiala ve Veronika Franz.

Grindhouse ( 2007)

 Robert Rodriguez ve Quentin Tarantino’nun usta ellerinden çıkan Grindhouse, 70’ler istismar sinemasının ve b kuşağı film geleneğinin yaşatılması için yapılmış bir çalışma. “Grindhouse” ismi ise “iki film birden” geleneğinden geliyor. Grindhouse projesinde iki uzun metraj filmi birlikte izliyorsunuz. Quentin Tarantino’nun yönettiği Ölüm Geçirmez (Death Proof) ile Robert Rodriguez’in yönettiği Dehşet Gezegeni (Planet Terror).

’Dublör’ Mike, arabasının içine monte ettiği ’ölüm geçirmez’ bir mekanizma ile her türlü trafik kazasından yara almadan çıkabilen bir katildir. Özellikle genç kadınlara karşı gerçekleştirdiği saldırılarda kullandığı bu mekanizma sayesinde, acımasız bir katil olarak nam salmıştır.

Anlat İstanbul (2005)

Anlat İstanbul, modern masalların İstanbul merceğinden baktığımız yönünü anlatıyor.  Fareli Köyün Kavalcısı, Pamuk Prenses, Külkedisi, Uyuyan Güzel ve Kırmızı Başlıklı Kız’ın anlatıldığı filmde masallar bu sefer mutlu sonla bitmiyor. Filmi izleyince İstanbul’a tekrardan aşık oluyor, insan. Kısa filmlerin yönetmenliğini Ümit Ünal, Selim Demirdelen, Ömür Atay, Kudret Sabancı ve Yücel Yolcu üstleniyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: