İLK TÜRK KORKU FILMI; DRAKULA İSTANBUL'DA (1952)

İlk Türk Korku Filmi; Drakula İstanbul’da (1952)

Fantastik Türk filmlerinin sinemamızda göz ardı edilemeyecek bir yeri olduğu doğrudur. Başta Çetin İnanç olmak üzere ilk sinemacılarımızdan Ömer Lütfi Akad, Mehmet Muhtar, Yılmaz Atadeniz, Metin Erksan gibi usta isimlerde Türk İstismar sineması için önemli işler yapmıştır. Turksploitation (Turkish Exploitation),Türk istismar sinema olarak adlandırdığımız alan temelde rip off (uyarlamanın biraz daha ötesinde; araklama, çarpma) esasına dayalıdır.

Türk Fantastik filmleri arasından Drakula İstanbul’da ilk Türk korku filmi olması nedeniyle ayrı bir yere sahiptir. Aslında Aydın Arakon’un yaptığı Çığlık (1949) filmi daha eski olmasına rağmen, kayıtları kaybolduğu için Drakula İstanbul’da ilk kabul edilir. Mehmet Muhtar’ın yönetmenliğini üstlendiği film, Ali Rıza Seyfi’nin Bram Stoker’ın romanından uyarladığı Kazıklı Voyvoda adlı romanından uyarlanmıştır. Ali Rıza Seyfi’nin romanı Bram Stoker’ın romanına oldukça sadık kalmış, aynı zamanda filmde de isimlerin değişikliği hariç hikayenin orijinalliği büyük ölçüde korunmuştur.

Film zamanının ilerisinde bir teknoloji ile çekilse de bütçe sıkıntıları yaşanmıştır. Mezarlık sahnesinde sise ihtiyaç olunduğu için ve sis makinesi olmadığı için 20-30 kişi aynı anda sigara içerek sis efekti yaratmıştır.

“Drakula İstanbul’da”nın ilkleri

Vampir dişleri ilk defa önde -köpek dişlerde- kullanılmıştır.

İlk defa erotizme yer verilmiştir. Gerek Drakula’nın Güliz’i izlediği dans sahnesinde gerek de duş sahnesinde olsun zamanın ilerisinde olaylardır.

Duvarda yürüme sahnesi; Drakula filmleri arasında bir ilktir.

Ali Rıza Seyfi’nin Bram Stoker’ın romanından uyarladığı Kazıklı Voyvoda adlı romanında, Kazıklı Voyvoda’yı Osmanlı askerleri öldürmektedir. Kazıklı Voyvoda esasen Eflak’ın hükümdarı olan Vlad Dracul’un ikinci oğludur. Eflak’ın Osmanlı’ya yenilmesi üzerine Edirne’ye gelmiş, burada enderun mekteplerinde Fatih Sultan Mehmet ile birlikte eğitim görmüştür. Fakat sonra yetiştiği topraklara ihanet edip vicdansız ir canavara dönüştürmüştür. Osmanlı askerlerini kazığa oturtarak öldürdüğü için Kazıklı Voyvoda unvanını almıştır.

Aynı zamanda yabancı sinemada birçok örneğini izlediğimiz Drakula’yı uzaklaştırmak için kullanılan “Haç” yerine “Sarımsak” kullanılmıştır.

/

Filmin Konusu

Avukat Azmi, Kazıklı Voyvoda’nın soyundan gelen Drakula’nın emlak işlerini halletmek için İstanbul’dan Romanya’ya gider. Drakula, İstanbul’da ev almıştır ve buraya yerleşmeyi planlamaktadır. Azmi’nin Drakula’nın şatosunda kaldığı süre boyunca başına felaketler gelir. Drakula’nın gelinlerinden biri Azmi’nin kanını emmeye çalışır. Drakula’nın sırrını çözen Azmi canını kurtarmak için bir yolunu bularak ve Edirne’ye gelir. Drakula o sırada Azmi’nin dansçı olan Güzin’in kardeşi Şadan’ın kanını emer. Şadan bir vampire dönüşmektedir. Şadan’ı kurtarmak için  Doktor Resuhi Bey (Abraham Van Helsing‘in Türk versiyonu) elinden gelen her şeyi yapar fakat geç kalmıştır. Şadan’ın ruhunu bu esaretten kurtarmak için kalbine kazık çakmak ve ağzını sarımsakla doldurmak gerekmektedir. Aynı zamanda Drakula’ya da aynı şey yapılırsa bu esaret son bulacaktır.

Oyuncular: Münir CeyhanCahit IrgatBülent OranAyfer FerayAtıf KaptanAnnie BallKemal Emin BaraOsman AlyanakEser Tezcan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: