ROCK'N'ROLL DOSYASI; THE STROKES HAKKINDA BİLİNMEYENLER

ROCK’N’ROLL DOSYASI; The STROKES HAKKINDA BİLİNMEYENLER

New York’un en havalı çocukları; The Strokes

Amerikalı rock grubu The Strokes, 21. yüzyılın başlarında ilk teklileri “Modern Age” ve kısa süre sonra plak şirketlerini birbirine düşüren ilk albümleri “Is This It”i yayınlayarak hayatımıza girdiler. 1960’ların garaj rock kültürünü yaşatan grup; şarkıcı Julian Casablancas , gitaristler Nick Valensi ve Albert Hammond Jr. , basçı Nikolai Fraiture ve davulcu Fabrizio Moretti’den oluşuyor.

Bağımsız rock ve post-punkın öncüsü olan grup Is This It’de yer alan kült parçaları “Last Nite” ve “Someday” ile The Velvet Underground ruhunu tekrar yaşattılar. 2003 yılına gelindiğinde ise “Room On Fire” albümlerinden “Reptilia” ile rock dünyasındaki yerlerini sağlama almış oldular. Ocak 2006’da First Impressions of Earth ile büyük bir başarı daha meydana getirdiler. 3. albümlerinden sonra bir süre ara veren grup;  daha sonra Angles (2011), Comedown Machine  (2013) Future Present Past EP ile yollarına devam etti. Son olarak da The New Abnormal’ı (2020) yayınlayan Strokes, 20 yıla aşkın süredir varlığını koruyor. Ve korumaya devam edecek.

Biz de sizler için bu yazımızda Strokes hakkında az bilinenleri derledik. Umarım yazımızdan zevk alırsınız.

The Strokes hakkında az bilinenler

1- İsim bulma süreçleri uzun sürmüş.

Julian Casablancas, bir röportajında isim bulma süreçlerinin epeyce uzun sürdüğünü söylüyor. Grubun okuldan eve dağılınca isim önerisi bulma gibi bir görevi varmış. Casablancas, isim buluna kadar hiçbir şey yapamayacaklarını düşündüklerini söylüyor. Daha sonra “stroke” (vuruşlar), isminin İngilizce’de çok farklı anlamları karşılıyor oluşu grubu oldukça etkilemiş ve The Strokes adını almışlar.

2-Julian Casablancas, tüm grup üyeleriyle çeşitli ”okullarda” arkadaş olmuş.

Julian Casablancas ve basçı Nikolai Fraiture, 6 yaşlarında gittikleri Fransız okulunda tanışmışlar ama yakın arkadaş olmaları yaklaşık 4-5 sene sürmüş. Casablancas, Manhattan’daki başka bir okula geçtiğinde Nick Valensi ve Fabrizio Moretti ile tanışmış ve grubun orijinal dörtlüsü meydana gelmiş. Daha sonra Casablancas, İsviçre’deki bir yatılı okula gitmiş ve burada da Albert Hammond Jr. ile tanışmış. Böylece The Strokes elemanları bir araya gelmiş.

3-Grup üyelerinin meşhur aile bağları var.

Julian’ın babası, Naomi Campbell , Cindy Crawford , Stephanie Seymour ,   Gisele Bündchen ve  Alessandra Ambrosio gibi efsaneleri temsil eden Elite Model Management’ı kuran John Casablancas’dır . Bu arada Albert’in babası ( Albert Hammond ) saygın bir söz yazarıdır ve Whitney Houston’ın hit “One Moment In Time” ın ortak yazımına yardımcı olmuştur.

4- “Is This It” albümünün ikonik fotoğrafı şans eseri seçildi.

Is Thıs It’in kapak resminin seçilmesi oldukça uzun sürdü. Çekim için grupla bir araya gelen Colin Lane’nin o zamanki kız arkadaşının duştan çıkarken hazırlıksız bir şekilde çektiği fotoğrafı Julian tarafından fark edildi. Ve Siyah eldivenli kadın silüetinin fotoğrafı albüm kapağı olarak seçildi. Fakat daha sonra albüm kapağı Julian’ın isteği üzerine tekrar değişti.

5- ”Juicebox” klibinin fazla cinsellik içermesi, Michael Palmieri ve MTV arasında sorun olmuş.

First Impressions of Earth albümünün ilk single’ı ”Juicebox” klibi fazla cinsellik içerdiği gerekçesiyle MTV tarafından kabul edilmemiş. Yönetmenliğini Michael Palmieri’nin üstlendiği klip kurgulanarak tekrar çekilmiş. Fakat Beck, Foo Fighters, Sharon Van Etten gibi isimlere çektiği kliplerle ün salan Palmieri, klibin ikinci versiyonunda isminin görünmesini istememiş.

6-Albert Hammond Jr., film sektöründen çeviren Buddy Holly olmuş.

Grubun gitaristi Albert Hammond Jr., İsviçre’den döndükten sonra New York’da bir sinema okuluna girmeyi planlıyormuş. Fakat İngiltere’ya gittiğinde dinlediği Buddy Holly kayıtları fikirinin değişmesini neden olmuş ve New York’a geldiğinde The Strokes’a odaklanmayı tercih etmiş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: