BERNARDO BERTOLUCCİ'DE ORYANTAL ÜÇLEMESİ

Bernardo Bertolucci’de Oryantal Üçlemesi

Sınırları olmayan bir yönetmen; Bernardo Bertolucci

Sinema tarihinde sınırları ortadan kaldıran yönetmen Bernardo Bertollucci’yi The Last Emperor, Last Tango in Paris, The Dreamers gibi başyapıtları ile tanırız. İtalyan asıllı yönetmen neredeyse yaptığı her filmi ile olay yaratmayı başarmıştır. Filmlerinde politika, felsefe, cinsellik gibi olgulara yer vermiş ve her filmi sanatsal bir devrim niteliğinde olmuştur. Biz de bugün sizler için başarılı yönetmenin hayatına ve Oryantal Üçlemesi adını verdiği doğu kültürlerini sentezlediği; The Last Emperor, The Sheltering Sky, Little Buddha filmlerine göz atacağız.

Bernardo Bertolucci 77 yaşında yaşama veda etti

Bernardo Bertolucci 16 Mart 1941 tarihinde Kuzey İtalya’nın Parma şehrinde doğdu. Şair ve sinema eleştirmeni babası Attalio Bertolucci’nin de etkisi ile sinema hayatına erken yaşlarda atılmış oldu.  Bertolucci, Roma Üniversitesi’ndeki öğrenimini yarıda bırakarak,1961 yılında Saolo Pasolini’nin Accatone (Dilenci), filminde babasının da yardımı ile yönetmen yardımcılığı görevini üstlendi. Şiirler yayımladı. 1962 yılında çektiği ilk filmi  ‘La Commare Secca’ (Sıska Vaftiz Anası) oldukça amatördü ve yönetmenin adını duyurmasında çok bir etkisi olmadı. Ardından 1970 yılında politik sinemanın en önemli eserlerinden olan  Il Conformista’yı çekti. 1972 yılına gelindiğinde ise birçok ülkede yasaklanan filmi Last Tango in Paris’i yaptı. Ve böylece bütün dünyaya adını duyurmayı başardı.

ES_OS067 : Last Tango in Paris - Iconic Images

Usta yönetmen 77 yıllık hayatına bir çok film sığdırdı. Bunlar: 1962’de La Commare Secca (Kadının Ölümü), 1964’de Prima della Rivoluzione (Devrimden Önce), 1967’de Amore e Rabbia (Aşk ve Öfke) 1968’de Partner (Ortak), 1970’de Il Conformista (Uydumcu), 1970’de Strategia della Ragno (Örümceğin Tuzağı-TV filmi), 1972’de Ultimo Tango a Parigi (Paris’te Son Tango), 1976’da Novecento (Bindokuzyüz), 1979’da La Luna (Ay), 1982’de Gülünç Bir Adamın Ağlatısı, 1987’de Un Femme Italienne (Bir İtalyan Kadını), 1990’da Sheltering Sky (Çölde Çay/Koruyucu Gökyüzü),1992’de Little Buddha (Küçük Buda), 1996’da Stealing Beauty (Çalınmış Güzellik), 1998’de Besieged, 2001’de The Triumph of Love, 2003’te The Dreamers filmini ve 2012’de son filmi Me and You’yu yaptı.

Bernardo Bertolucci’de Oryantal Üçlemesi

The Last Emperor (1987)

1987 yapımı film Bernardo Bertolucci’ye 12 dalda Oscar kazandırmış ve sanat dünyasına adını altın harflerle kazımasında etkili olmuştur. Last Emperor’un çekimi 2,5 yıl sürmüş ve 19 binden fazla kişi filmde rol almıştır. “Yasak Kent’in avlusunda binlerce figuranla çekilen sahnelerden ipek çarşafların altında belli belirsiz sevişen üç bedene kadar…”

The Complicated Epic-ness of 'The Last Emperor' | Bright Wall/Dark Room

Çin hükümeti filmin Yasak Şehir’de çekilmesine izin vermiştir. Film, Çin hanedanı Qing’in son hakanı Puyi’nin yaşam öyküsünü konu edinir. Puyi’nin hayatı görkemli ve lüks bir şekilde başlasa da zamanla bu durum onu yalnızlığa mahkum edecektir. İlerleyen yıllarda ise Puyi’nin hayatı yönetimin değişmesi ile farklı bir boyut kazanacaktır.

The Sheltering Sky (1990)

Genç bir kadının tehlikeli ve erotik yolculuğunu anlatan film, insanın nasıl yalnızlaştığına odaklanır. Bertolucci’nin P. Bowles’in aynı adlı eserinden uyarladığı eseri, oryantal üçlemesinin 2. filmidir. Muhteşem görüntü ve renkleriyle dikkat çeken film ayrıca özgün müziğiyle de Altın Küre ödülü almıştır. 

Kit (Debra Winger) ve kocası Port (John Malkovich) New York’ta geçen on yıllık evliliğin ardından Fas’ın Tanca limanına gezgin olarak gelirler. Aralarındaki sevgi hala varlığını sürdürmektedir ama tutkularını ve bağlılıklarını kaybetmişlerdir. İlişkilerine yeni bir soluk kazandırmak için yaptıkları bu seyahat, beklendiği gibi yürümez ve trajik bir sona dönüşür.

Little Buddha (1993)

Oryantal üçlemesinin son filmi Little Buddha, Keanu Reeves’in oyunculuğu ile bizleri mistik bir Hindistan kültürünün içine sürükler.

Little Buddha, the Italian Drama by Bernardo Bertolucci | Fandor

Hikaye, reenkarnasyona inanan bir grup Budist rahibin, ölmüş liderleri Lama Dorje’nin ruhunun başka bir bedende yeniden dünyaya geldiğini inanmasıyla başlar. Bu kişi Amerika’nın Seattle kentinde yaşayan küçük Jesse’dir. Rahipler, Jesse ve ailesini ziyaret etmek için Hindistan’dan Seattle’a gelirler. Jesse’nin hayatı ise artık bambaşka bir şekilde seyredecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: