STEVEN SPIELBERG, SINEMALARA NEDEN GERI DÖNECEĞIMIZI AÇIKLADI

Steven Spielberg, Sinemalara Neden geri döneceğimizi açıkladı

Steven Spielberg, sinemaların yaşatılacağı konusunda emin olduğunu açıkladı.

Sinemaların çoğu salgın nedeniyle uzun süredir kapalı. Ya da kısıtlı imkanlarla çalışmaya devam ediyorlar. Haliyle bu durum sinemacıları oldukça kötü etkiliyor. Filmlerin vizyon tarihi erteleniyor, projeler iptal ediliyor. Ama yine de bu kadar olumsuzluğa rağmen sinemalar ayakta kalmak için direnmeye devam ediyor. Başarılı gişe filmleri ile tanıdığımız usta yönetmen Steven Spielberg, geçtiğimiz gün Empire Dergisi’ne sinemalara geri döneceğimize dair umut dolu bir açıklama yaptı.

Sinema salonu sahipleri, dağıtımcılar ve çalışanlar şimdilerde büyük zorluklarla mücadele ediyor. Çoğu ülkenin ekseni de streaming platformlarına kaymış durumda. Yeni platformlar açılıyor, kapanıyor ya da güç kazanıp kaybediyor. Özellikle de Netflix, Disney+, Amazon ve HBO Max şimdilerde başı çekiyor.

Yapımcılar, dağıtımcılar, sinema salonu sahipleri ve bütün sinema emektarları; bir yıla yakın bir süredir sinemaları yaşatmak için büyük çaba sarf ediyor. Çoğu film yapımcısı filmlerini; Netflix, Disney+, Amazon ve HBO Max gibi platformlara satıyor. Sinemanın en önemli kuruluşlarından olan Warner Bros. bile 2021’de filmlerini belirli bir süre için HBO Max’de yayınlama kararı aldı. Hatta bu kararı başta Christopher Nolan olmak üzere birçok sinemacı tarafından eleştirildi. Başarılı yönetmen Steven Spielberg de sinemaların yaşayacağına dair düşüncelerini özet olarak şu sözlerle Empire Dergisi’ne açıkladı:  

“Sinemaların kapatıldığı ya da izleyicilerin çok azaltıldığı bu gündemde olan sağlık krizinin ortasında, güvenliğin yeniden sağlandığı dönemler geldiğinde izleyicilerin sinemaya döneceğine dair umudum hala var. Sinemaya giden topluluklara her zaman sadık kalmışımdır. Sinemaya gitmek, topluluklar için diğer evlerinden ayrılarak gelip bizimle birlikte oturanlarla yoldaş olmak demektir. Sinemada hayatınızdaki diğer önemli kişilerle film izlersiniz, ama aynı zamanda yabancı konuklar da vardır. Bu büyülü deneyim bizler dışarı çıkıp film izlediğimizde, bir konsere gittiğimizde ya da tiyatro izlediğimizde olur. Yanımızda oturan insanları tanımayız. Ama izlediklerimiz bizi güldürdüğünde, ağlattığında, mutlu ettiğinde ya da endişelendirdiğinde, ışıklar yeniden yanıp koltuklarımızdan kalktığımızda, gerçek dünyaya birlikte eriştiğimiz insanlar artık yabancı değildir….”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: