ŞARKI HİKAYELERİ; ALL ALONG THE WATCHTOWER (1967)

Şarkı Hikayeleri; All Along the watchtower (1967)

Eğer All Along The Watchtower gibi efsanevi bir şarkı yazılacaksa bu şarkıyı yazan Bob Dylan’dan başkası olamazdı. Dylan, bu eseri 1967  yılında çıkarmış olduğu John Wesley Harding albümü ile bizlere armağan etti. Bir yıl sonra ise Jimi Hendrix,  Electric Ladyland albümünde kendi yorumunu katarak şarkıya bambaşka bir boyut ve mükemmellik kazandırdı. Jimi Hendrix’ten All Along The Watchtower… Bu şarkıyı canlı dinlemek kimin hayali değil ki! Peki Bob Dylan’ın “Soytarı”sı ve “Hırsız”ı bize neler anlatıyor dersiniz? Sizin için yazdık.

ALL ALONG THE WATCHTOWER jim ile ilgili görsel sonucu

Temmuz 1966’da bir motosiklet kazasının ardından Dylan, sonraki 18 ayı Woodstock’taki  evinde şarkılar yazarak geçirdi. Clinton Heylin’e  göre , John Wesley Harding’in tüm şarkıları 1967’nin  sonunda altı haftalık bir süre boyunca yazılmış ve kaydedilmişti. Aynı zamanda Bob Dylan, Hendrix’in yorumunu o kadar çok benimsemiştir ki ondan sonra All Along The Watchtower’ı Hendrix gibi çalmıştır. Şarkının komposizyonu ise oldukça karmaşık ve etkileyici. Şarkı, hikayesini anlatmaya son kıtadan başlıyoruz.

ALL ALONG THE WATCHTOWER ile ilgili görsel sonucu

Son Kıta: Babil Felaketi

“Prepare the table, watch in the watchtower, eat, drink: arise ye princes, and prepare the shield” yani “Sofrayı hazırlayın, gözetleme kulesinde izleyin, yiyin, için: prensleri ortaya çıkarın ve kalkanı hazırlayın”

bob dylan ile ilgili görsel sonucu

Dylan, Eski Ahit’teki Yaşeya Kitabı’nın 21. konusunun 5-9 ayetlerine atıfta bulunuyor. Bu sözler insanların sapkınlığının neden olacağı Babil felaketine ithafen yazılıyor. Yeşeya Kitabı’nın ayetlerinin genel temalarından biri de bu. Tanrı’nın kendisine karşı gelen, kurallarına uymayan ve sapkınlığa karışan toplumları cezalandırmasıdır. Tanrının acımasız cezalarını çeken toplumlardan biri de Babil Halkı olmuştur. 1. ve 2. ayete göre bu antik krallıkta hainler hainlik eder, harap edenler harap etmeye devam eder. Rab ise bu korkunç iniltiyi bitirmek için çölden bir istilacı getirir. Son kıta ise bu felakete dayanarak yazılır.

Gözetleme kulesinin tepesinde prensler seyretti etrafı
Gelip geçerken tüm kadınlar ve yalınayak hizmetçiler
Uzaklarda kükredi bir yaban kedisi
İki atlı yaklaşıyordu, rüzgar uğuldamaya başladı….

Bir çift atlı, ayetlerdeki çifter çifter gelen savaş arabalarına ve atlılara atıf yaparken vahşi kedi gürlemesi ve rüzgarın uğuldaması aslında yaklaşan felaketin haberciliğini üstleniyor.

İlk Kıta; Hırsız ve Soytarı

Hırsız ve Soytarı karakterinin ilk kıtalarda karşılıklı konuşmasına şahit oluyoruz. Soytarı ve hırsız; dünyanın dengesinin iyice bozulduğundan bahsederken, soytarının huzursuz halini görüyoruz. Hırsız ise hayatı bir şaka gibi görmediklerini ve sonlarının diğerleri gibi olmayacağını anlatır. Bod Dylan’ın karakter olarak hırsız ve soytarıyı seçmesi insanlığın geldiği son noktanın ne kadar vahim olduğunu anlatmak istemesidir. Aynı zamanda diğer bir görüşe göre hırsız ve soytarı Dylan’dır ve kendi içsel hesaplaşmasını bizlere anlatır. İnsanların kendini hırsız ve soytarı olarak gördüğünü düşündüğü için bu ifadeleri kullanmıştır. İki karakterimiz insanların geldikleri yerden, yaptıkları kötülüklerden ve Tanrı’nın mesajından yola çıkarak bu kötülüklerin getireceği cezadan endişelenerek oradan çıkış yolu aramaya kalkmaları ise ilk kıtanın konusunun özetidir.

bob dylan ile ilgili görsel sonucu

‘burdan dışarı bir yol olmalı’ dedi soytarı hırsıza
‘işler fena karıştı, bir türlü huzur bulamıyorum
İçer patronlar şarabımdan, kazar çiftçiler tarlamı
Bu satırdakilerin hiçbiri bilmez bunların değerini
‘heyecanlanmaya gerek yok’ dedi hırsız kibarca
‘içimizden pek çoğu sanır ki hayat yalnız bir şaka
Ama sen ve ben bunları aştık ve bu değil kaderimiz
Bırak artık boş yere çene çalmayı, vakit geç oldu

Ek olarak

Bob Dylan, “Sonu olmayan tur” kapsamında 1989’da İstanbul’a gelir. Bu İstanbul’daki evrensel bir sanatçının katıldığı ilk büyük çaplı konserdir. Ve Dylan burada All Allong The Watchtower’ı değiştirerek çalar.

bob dylan istanbul 1989 ile ilgili görsel sonucu

Hendrix’e ek olarak, bu şarkı Lenny Kravitz, Pearl Jam, Dave Matthews Band, U2, Eric Clapton, The Grateful Dead ve Neil Young tarafından da seslendirildi.

2006 yılında Avustralyalı rock grubu Wolfmother, bu şarkıdan esinlenen “Joker & the Thief” adlı bir şarkıyla başarılı oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: