KİTSCH(KİÇ) SANATI

KİTSCH(KİÇ) SANATI

Kitsch(kiç)’in kelime anlamı ”sanat değeri olmayan şeylere verilen sanatsal değer”dir. Estetik değer ve sanatın aşağısı anlamına gelen, kötü, bayağı ve banal ürünler için kullanılan bir terimdir. Peki bu terim neden bizim hayatımızda? Asıl sorulması gereken soru tam olarak budur.

Fransız Devriminin getirdiği değişimlerden sanat da payını almıştı. Değişen sanat yapısıyla sanatın katı kuralları içerisinde olamayacağı bu nedenle de sanatçının özgün ve özgür olması fikri ortaya çıktı. Fransız Devrimine kadar mükemmel olan kral, kraliçe ve soylular artık normalleşmiş ‘mükemmel insan’ sanatta adını değiştirmiş, burjuvalık yerini romantikliğe bırakmıştı. Değişime bakıldığında hala sanatın katı kuralları ve belirli estetik kaygıları barındırmasıyla birlikte artık modernizmin etkisi görülmeye başlandı.

Fransız devriminden bu yana gelen tanımın asıl popülerliği 20.yy’in ikinci ortasında olmuştur. Modernizm yerini artık post-modernizme bırakmıştır. Sanat toplum içindir anlayışı yerine sanat kişi içindir ve kişinin tercihine bağlı olarak değişebilir fikri ile kişisel sanat tanımı yapılmıştır. Ayrıca çirkinliğin ve bayalığın insanlar üzerinde yoğun ve etkili duygular uyandırdığı fark edilmiştir. Sanatın tüketiciye yönelik yani satın alınabilir bir ürün olması onu hala tartışma konusu yapmaktadır.

Peki kitsch nasııl 20.yy’da bu kadar popüler oldu ? İlk olarak önemli bir sanat eleştirmeni olan Clement Greenberg, ‘Avangard ve Kitsch’ adlı ünlü makalesi, adeta bir manifesto gibi bütün dünyaya kitsch kavramını getirdi. Kitsch, Pop art ve Andy Warhol sayesinde ise tüm dünyayı etki altına alan bir sanat türü haline geldi.

Sanat artık tek tipten uzak kuralsız bir hal almıştı. Pop Art, soyut ve dışavurumculuk; sanatı yönlendiren kavramlar haline gelmiş buna bağlı olarak artık Andy Warhol’un dünyası öncü olmuştu. Bu öncülüğü bize Marliyn’ler ve Campbell çorba kutuları sağlamıştır.

Kitsch sanatı bir tepki olarak ortaya çıkmasından dolayı genelde özgün ve marjinaldir. Ama bazen sanat ürünlerinin çirkin birer kopyası olarak görülmektedir. Olumsuz ve kuralların yoksunluğuna bağlı olarak kitsch kötü bir sanat dalı olarak da görülür. Buna karşı Milan Kundera ‘Hiçbirimiz kitsch’den tamamıyla kaçacak kadar superman değiliz’ diyerek artık herkesi etkileyen kitshcin önemini vurgulamıştır. Sanatın kendini var etmesi için belli kriterlere ve kurallara ihtiyacı yoktur ve sanat gelişmeye devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: