SOVYETLER BIRLIĞI DAĞILMADAN ÖNCEKI METALLICA KONSERINDE YAŞANANLAR (1991, MOSKOVA)

Sovyetler Birliği dağılmadan önceki Metallica Konserinde Yaşananlar (1991, Moskova)

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından 4 ay önce Metallica, Monsters of Rock turu kapsamında Moskova’da 1,6 milyon Rus müzik severin karşısına Enter Sadman ile çıkıyor. Yıl 1991 ve yine devrim niteliğinde bir konser. Seyircinin üstünden yakın mesafe uçan helikopterler, vatandaşı kontrol etmeye çalışan askerler, özgürlük için aynı anda aynı şarkıyı söyleyen binlerce insan. 28 Eylül 1991 günü adeta bir asırlık komünist rejimin son demlerinde olduğunun habercisi niteliğindeydi.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından 4 ay önce

Metallica, Black (1991) albümünü yayınladıktan sonra büyük ses getirdi. Dünya çapında turlara çıkıp metal müziği insanların ruhuna işleyen grup, Monsters of Rock kapsamında Moskova’da da bir konser verme kararı aldı. Rusya’da bir asra yakın süredir hüküm süren komünist rejim, artık etkisini yitirmişti. 1980’li yılların sonuna gelindiğinde Sovyetler Birliği’nin batı bloğu ile girdiği silahlanma yarışından mağlup bir şekilde ayrıldığı su götürmez bir gerçekti. Ekonomik açıdan kötü durumda olan Rusya parçalanma sürecine girmişti. O dönemin başkanı  Mihail Gorbaçov, bu parçalanmayı engellemek için bazı yeni politikalar ortaya koydu. Birtakım ekonomik, sosyal ve siyasal hakların verilmesi ve bu konularda daha esnek bir yönetim anlayışının benimsenmesi politikaları Sovyetler Birliği’nin dağılmasını engelleyemedi. Aksine bu süreci hızlandırdı.

Gorbaçov’un reform hareketlerini engellemek ve eski yönetime dönmek için ağustos ayında yapılan başarısız darbe girişiminin ardından işler artık çözülemeyecek bir hal alacak. Ve 25 Aralık 1991 tarihinde Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov‘un istifasının ardından 26 Aralık 1991’de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği tarih olacaktı. Metallica konserinden yaklaşık 4 ay sonra.

Tushino’daki atmosfer o kadar elektrikliydi ki, söylendiğine göre bazı polisler bile katıldı. “Üç veya dört şarkıdan sonra, ‘S*kt*r et!’ Diyorlar Hetfield. “Eşyalarını çıkardılar ve dışarıda kafa patlatıyorlar ve iyi vakit geçiriyorlar.”

Metallica sahnede barışçıl, savaş ve otorite karşıtı şarkılar söylerken; yakın mesafe uçan helikopterler ve bir dizi asker Rus halkını baskılamak için her şeyi yapsa da başaralı olamamıştır. Konser kayıtlarını izlediğimizde başta sert ve acımasız davranan askerleri, birkaç şarkıdan sonra müziğin büyüsüne kapılmış bir halde şarkılara eşlik ederken görebiliyoruz.

Bastırılmış düşüncelerin ardında saklanan halk, özgürlükleri için en büyük adımlardan birini 28 Eylül 1991 Metallica konserinde 1,6 milyon kişi bir araya gelerek attı. Monsters of Rock organizatörlerinin Rusya’da metal müzik dinleyen büyük bir kitle olduğundan haberi vardı. Konseri daha cazip kılabilmek ve yıllarca baskı altında tutulmuş bu insanları özgürlüğe biraz daha yaklaştırmak için konseri ücretsiz yaptı. Ve böylece yaklaşık 1,6 milyon insanın katıldığı tarihin en kalabalık 3. konseri gerçekleşti.

Hetfield 2016’da “Kapalı bir toplumun özgürlüğe dönüşümünü bizden hemen önce gördük,” diye hatırladı. “Harikaydı.”

 Müzik eleştirmeni Artemy Troitsky, “Hem ’89’da hem de 91’de, Sovyetler Birliği’nde olup bitenlerle dünyanın dayanışmasının bir göstergesi gibiydi” diyor. “Büyük, geniş bir dünyanın parçası olduğumuzu hissetmek gerçekten harika bir duyguydu.”

1991 Metallica konseri Rusya’da verilmiş ilk batılı konser değildi. Ama en çok onların ses getirdiğinin altını çizmeliyiz. İlk büyük konser, Carlos Santana, James Taylor, Doobie Kardeşler ve Bonnie Raitt’in yer aldığı 1987 konseriydi ve 18.000 seyirciyi ağarladı. Ancak 1989 Moskova Müzik Barış Festivali daha çağdaş bir etkinlikti. Mötley Crüe, Ozzy Osbourne, Skid Row, Cinderella, the Scorpions ve Bon Jovi sahne aldı.

Sizin için 1991’de Moskova’daki Metallica konserinde neler olduğuna kısa bir bakış atmak istedik. Umarım yazımızı okurken keyif almışsınızdır.

ozy.com adlı sayfadan ve wikipedia’dan bigi alınmıştır.

Metallica “Monsters of Rock” – Moskova çalma listesi:
0:03 The Ecstasy of Gold
1:53 Enter Sandman
7:20 Creeping Death
15:30 Harvester of Sorrow
22:15 Fade to Black
30:11 Sad but True
36:24 Master of Puppets
40:11 Seek and Destroy
48:50 For Whom the Bell Tolls
53:58 One
1:02:16 Whiplash
1:08:35 Last Caress
1:09:58 Am i Evil?
1:14:42 Battery

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: