KURT COBAIN'IN GÜNLÜĞÜNE YAZDIKLARI VE HAYATI

Kurt Cobain’ın Günlüğüne Yazdıkları ve Hayatı

Nirvana’nın asıl oğlanı Kurt Cobain hakkında.

Kurt Cobain… Bu yazımızda onu yerlere göklere sığdıramayan övgülere yer vermeyeceğiz. Onu, istediği gibi anlatacağız; samimi. Sahte değil. Kurt Cobain 20 Şubat 1967 yılında Hoquiam’da doğdu. 1987 yılında Krist Novoselic ile birlikte Nirvana’yı kurdu. ‘Bleach‘ isimli ilk albümlerini bağımsız olan plak şirketi Sub Pop‘dan 1989 yılında çıkartmışlardır. DGC Records ile imzalanan anlaşma sonrasında, grubun ikinci albümü ‘Nevermind‘ 1991 senesinde yayınlandı. Nevermind milyonlar satarak büyük bir başarı elde etti. Nirvana; 1992’de “Incesticide”ı, ardından 1993’te “In Utero” albümlerini yayınladı.

5 Nisan 1994’te ise Kurt kafasına sıkarak intihar etti. 27 yaşındaydı.

Bu yazımızda Kurt Cobain’ın not defterine yazdıklarına bakarak hayatını onun gözünden anlamaya çalıştık. Brett Morgen’ın 2015 yılında yaptığı Kurt Cobain: Montage of Heck belgeselinden bilgi alarak yazdığımız yazımızı okurken umarım keyif alırsınız.

Kurt Cobain’ın not defterine yazdıkları ve hayat hikayesi

“Alay edilmek beni korkutur.”

Kurt, dalga geçilmekten çok korkuyordu. Çocukken -annesi ve babası boşandıktan sonra- huysuz birine dönüşmesi ve bu sebepten ötürü hem ailesi hem arkadaşaları tarafından dışlanıp dalga geçilen kişi olmak onu çok utandırmıştı. En yakın arkadaşı aynı zamanda grubun basçısı Krist Novoselic, Montage Of Heck için verdiği röportajda; dalga geçilmenin Kurt için nasıl dayanılmaz bir acı verdiğini ve onun içindeki öfkeyi dışarı çıkardığını anlatmıştır.

“Müzik gruplarının yapması gerekenler: Lanet demo kayıtlarını gönderin.”

Kurt, ne kadar şöhretten hoşlanmayan ve onunla başa çıkamayan biri olsa da en başından itibaren takdir görmek ve en iyisi olmak için elinden gelen her şeyi yaptı. Onun için ne kadar popüler oldukları değil ne kadar iyi müzik yaptıkları önemliydi. Ve bu işi gerçekten ciddiye alıyordu. Grubunu iyi bir yere taşımak için çok çabalıyordu. Hatta not defterinde grupların haftada 5 defa prova yapması gerektiği yazıyor.

“Dünyayı kadınlar yönetsin.”

Kurt bir feministti. Courtney Love’ a da bu yüzden aşık oldu. Çünkü Courtney, istediği zaman istediğini yapan güçlü bir kadındı. Kurt, her zaman toplumun sıkıcı kurallarına uymayan tarafta oldu. LGBTİ bireyleri destekledi. Hatta gençken duvara “Tanrı eşcinseldir” yazdığı için tutuklandı. Belirli kalıplara sıkıştırılmış insan modellerine karşı çıktı. Özellikle maço, kendini üstün gören erkek tipine karşı anti düşünceler sergiledi.

“Yarın sabah hepinizden isteğim ateşli bir silah alıp aç gözlülüğün her bir temsilcisini öldürmenizdir.”

Homofobi kısırlaştırma operasyonu

“Ebeveynlerin senden korkuyor.”

Anne ve babasının boşanmasının ardından Kurt, asosyal bir çocuk oldu. Önce annesi onu yanından kovdu. Babasının yanına taşınmasının ardından üvey kardeşleri ve annesiyle anlaşamadığı için babası Kurt’u diğer akrabalarının yanına gönderdi. Yalnızlaşan Kurt çareyi uyuşturucularda ve müzikte bulacaktı.

“Ebevynlerimi seviyorum. Ama söyledikleri hiçbir şeye katılmıyorum.”

“Punk rock özgürlük demektir.”

Kurt, punk dinledikten sonra hayatı boyunca yapmak istediği şeyin bu olduğunu söylemiştir. Çocukluğu boyunca sadece Beatles dinleyen Kurt, daha sonra Led Zepplin, Kiss gibi grupların plakları ile tanışmıştır. Ergenlik yıllarına geldiğinde ise punk rock ruhunu ele geçirmiş ve hayatı boyunca yapmak istediği şey haline gelmiştir. Aynı zamanda Pixies, Kurt’un en sevdiği gruplardan biridir. Pixies’de çalmak ister, Nirvana’yı yaratırken de bu gruptan oldukça etkilenir.

“Duygularım müzikten etkilenir.”

Sesimdeki samimiyetin gayet farkındayım.”

“Courtney, seni sevdiğimi söylediğimde utanmıyorum. Hayatımda kimse girip beni bu düşünceden vazgeçiremeyecek.”

Kurt, punk rock camiasının önemli temsilcilerinden olan Courtney Love’a aşıktı. Hatta Courtney’in onu aldattığını düşündüğü için intihara kalkışmıştır. 24 Şubat 1992 tarihinde, Kurt Waikiki şehrinin ıssız bir bölgesinde, hiçbir mezhebe ait olmayan bir bayan rahip ve şahit olarak da bir yolcu eşliğinde Love ile evlendi. Daha sonra çocukları Frances dünyaya geldi.

“Bana adam olmanın iyi bir şey olduğunu öğrettin. Ve klasik erkekler dünyasında yanında gururla yürüyeceğim.”

CEHENNEMDE GÖRÜŞÜRÜZ. SEVGİLERLE, KURDT COBAİN.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: