KIRAÇ'IN PARÇALARINDA YAVUZ ÇETİN'İN YERİ VE ÖNEMİ

Kıraç’ın Parçalarında Yavuz Çetin’in Yeri Ve Önemi

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı Blues sanatçısı olan Yavuz Çetin ; birçok şarkıcıyla beraber çalışmış , elinin değdiği her parçaya adeta başka bir boyut ve güzellik katmıştır. Türk Rock müziğinin güçlü seslerinden Kıraç’ın albümlerine de elektrogitarıyla eşlik etmiştir. Bu yazımızda sizlere Yavuz Çetin’in elinin değdiği Kıraç albümlerinden bahsedeceğiz.

Efsane Gitarist Yavuz Çetin'in Kendi Şarkıları Haricinde Gitar Çaldığı  Parçalar - Ekşi Şeyler

Öğretmen bir babanın çocuğu olan Kıraç , sahne hayatına 1992 yılında Kadıköy’de bir barda başladı. Müziğini daha geniş kitlelere yaymak için TMC ile anlaştı ve albüm çalışmalarına başladı. Kıraç , 1998’de ilk albümü ”Deli Düş”ü çıkardı. 13 şarkıdan oluşan bu albümünde Yavuz Çetin’in etkileyici izleriyle karşılaşıyoruz. Dinleyeni alıp götüren ‘Talihim Yok Bahtım Kara” parçası başta olmak üzere Sevme”, “Ben Yolumu Bulurum” ve “Makaram Sarı Bağlar” parçalarında da Yavuz Çetin’in dokunuşlarını hissediyoruz.

Kıraç: Orhan Pamuk gibileri çıktı, İngilizce yazıp Türkçe'ye çeviriyorlar,  utanç verici - Sputnik Türkiye

”Sevme, bir daha beni sevme
Asla yüzümü görme, bunu benden isteme
Sevme, bir daha beni sevme
Asla yüzümü görme, bunu benden isteme”’

‘Sevme’ şarkısını dinlerken daha en başından Yavuz Çetin’in farkını hissediyorsunuz. İnsanın yüreğine işleyen bu soloyu Yavuz Çetin’den başkası çalamazdı.

İlk albümü ile olumlu sonuçlar alan Kıraç 1999’da ikinci albümü  “Bir Garip Aşk Bestesi”ni yayınlamıştır. Yavuz Çetin bu albümde iki parçada yer almıştır : Bir Garip Aşk Bestesi ve Mahkeme. Bir Garip Aşk Bestesi’nin daha introsundan Yavuz Çetin esintisini hissediyorsunuz. Kıraç’ın etkileyici yorumu ve Yavuz Çetin’in gitarıyla baştan sona müthiş bir parça.

Kıraç 14 Şubat 2000’de Funda Arar ile birlikte ‘Sevgiliye’ isimli albümü çıkartmıştır. 6 parçadan oluşan bu albümde Yavuz Çetin albümle aynı ismi taşıyan ”Sevgiliye” adlı parçada elektrogitar çalmıştır.

Kıraç’ın dördüncü albümü olan ”Zaman” 2001 Kasım ayında çıkmıştır. 15 Ağustos 2001 tarihinde kaybettiğimiz Yavuz Çetin’in Kıraçla birlikte çalıştığı son albüm olmuştur maalesef.

Kıraç & Yavuz Çetin - Sevme - YouTube

”Derdimi söylesem derin dereye
Doldurur dereyi düz olur gider
Irak ipler sıradağlar arada
Korkarım yar benden yaz olur gider”

Sözleriyle hüzünlü bir parça olan ‘Derdimi Söylesem’de Yavuz Çetin melankolik ruh halini gitarıyla etkileyici bir biçimde hissettirmiştir.

Yavuz Çetin , Kıraç’ın dört albümünde yer almıştır. Bugün aramızda olsaydı eğer belki birçok parçada birlikte olacak ve ortaya muhteşem eserler çıkartacaklardı. Lakin bu kıymetli gitaristimiz ” yaşamak istemem artık aranızda” sözleriyle aramızdan ayrılmıştır. Kıraç’ın Zaman albümünde Yavuz Çetin için yazdığı sözlerle yazımızı sonlandırıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: