JIM MORRISON'UN VEDASI: THE END (1967, THE DOORS)

Jim Morrison’un vedası: The End (1967, The Doors)

“Neredeyse olmasını istediğiniz her şey olabilir. “

Basit bir veda gibi görünen “The End”, aslında Jim Morrison’un bize kaçınılmaz bir gerçek olan ölümü resmedişidir. 27 yaşında (3 Temmuz 1971) Paris’teki evinde küvetin içinde ölü bulunan Morrison, 4 yaşındayken ailesi ile seyahat ettiği sırada bir kazaya şahit olur ve yerde ölü bir Kızılderili ile göz göze gelir. Jim Morrison, o Kızılderilinin ruhunun kendisine geçtiğini ve ölümle o zaman tanıştığını söyler.

This is the end, beautiful friend
This is the end, my only friend
The end of our elaborate plans
The end of ev’rything that stands
The end

Bu son, güzel arkadaş
Bu son, tek arkadaşım
Ayrıntılı planlarımızın sonu
Ayakta duran her şeyin sonu

Jim, şarkıyı başlarda ayrıldığı kız arkadaşı Mary Werbelow için bestelemiştir. Daha sonra ise 1966’ta Los Angeles’ta sahne aldığı “Whiskey a Go Go” kulübünde yeni sözler ve müzikal anlar ekleyerek “The End”i 12 dakikalık bir sanat eserine dönüştürmüştür.

Morrison, o geceki konsere kafayı taktiği asit yüzünden zamanında gelmemiştir. The End’i çalmaya başladıklarında Jim, doğaçlama bir şekilde bir katilden bahsetmeye başlar. “Baba, seni öldürmek istiyorum. Anne, seni becermek istiyorum!” sözleri ve aşırı davranışları yüzünden kulüpten kavulur. Grup, o günden sonra bir daha “Whiskey a Go Go”ya ayak basmaz. Ağustos ayında kendi adını taşıyan ilk albümünü çıkaran ve büyük bir patlama yaşayan The Doors, bu skandaldan etkilenmez.

He went into the room where his sister lived
And then he paid a visit to his brother
And then he walked on down the hall
And he came to a door
And he looked inside
Father?
Yes son
I want to kill you
Mother, I want to…

Kız kardeşinin yaşadığı odaya girdi
ve sonra kardeşini ziyaret etti
Ve sonra koridordan aşağı yürüdü
Ve bir kapıya geldi
Ve babanın içine baktı
?
Evet oğlum
seni öldürmek istiyorum
Anne, istiyorum …

Bir röportajında yaşadıkları halde ailesinin öldüğünü söyleyen Jim Morrison’un da bir kız ve bir erkek kardeşi vardır. Ama annesi ve babasına böyle şeyler yapmak istememiştir. The Doors’un eski klavyecisi Ray Manzarek bu konu hakkında şunları söylemiştir:

“Freudcu psikolojide yaygın olarak tartışılan bir eğilim olan Oidipus kompleksine rock ‘n’ roll ortamında ses veriyordu . Bunu kendi annesi ve babasına yapmak istediğini söylemiyordu. Biraz Yunan dramasını yeniden canlandırıyordu . Tiyatroydu! “

Morrison 1969’da “Bu şarkıyı her duyduğumda benim için başka bir şey ifade ediyor” dedi. “Basit bir veda şarkısı olarak başladı … Muhtemelen sadece bir kız için, ama bir bir çeşit çocukluk. Gerçekten bilmiyorum Bence imgeleminde yeterince karmaşık ve evrensel olduğunu ve neredeyse olmasını istediğiniz her şey olabilir. ” Morrison ölümden bahsederken, ellerini bariz ‘uca’ yönlendirmek kolay olsa da, gerçek biraz daha belirsizdir.

The blue bus is calling us
Driver, where you taking us?

Mavi otobüs bizi çağırıyor Şoför, bizi
nereye götürüyorsunuz?

Ray Manzarek, Morrison’un bir kaçış aracı olarak kiraladığı şarkının ünlü “mavi otobüsü” hakkında şunları söylüyor: “Jim’in Mısır güneş teknesinin versiyonu … Firavunların ve herkesin, diğer herkesin sonsuza kadar bindiği tekne. ve “mavi otobüs” benim için sizi büyülü yerlere doğru yolculuğa çıkaracak bir araçtı. “

Şarkı, aynı zamanda Francis Ford Coppola’nın Vietnam filmi Apocalypse Now’da ve Şarkı, Oliver Stone’un 1991 yapımı The Doors adlı filminde kullanılmıştır.

Morrison’un bu vedası her zaman tartışmalı düşüncelerin malzemesi olmuştur. Ama biz yine de bu şairane yeteneği göz ardı edemezdi. Sizler için The End2in hikayesini elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Umarım yazımızdan zevk almışsınızdır. Far Out ve Wikipedia‘dan bilgi alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: