ÜNLÜ HEYKELTRAŞ : KUZGUN ÇETİN ACAR

Ünlü Heykeltraş : Kuzgun Çetin Acar

Alışılmışın dışında bir sanat ve bir heykeltraş : Kuzgun Çetin Acar. Bu yazımızda sizlere Türk Heykel Sanat’ının çok kıymetli bir sanatçısından bahsedeceğiz. Kuzgun Acar , sanatını alışılmış heykel ve mask malzemesinden değil ; teller, tel elekler, maden levhalar, çiviler gibi alışık olmadığımız malzemelerden icra etmiştir. Türkiye Çağdaş Heykel Sanatının öncülerinden biri olarak özgünlüğünü bu şekilde ortaya koymuştur. Sanat hayatını anlatmadan önce kişisel yaşamından bahsedelim biraz.

Kuzgun Acar kimdir, nereli?

Kuzgun Acar  28 Şubat 1928 günü İstanbul’da doğmuştur. Annesi Libya kökenli Ayşe Zehra Hanım olup babası Nazmi Acar Bey’dir. Anne ve babası o küçük yaştayken ayrılmış , Kuzgun Acar annesiyle kalarak yoksul bir hayat sürmüştür. İlköğrenimi hakkında bilgi bulunmayan Kuzgun Acar liseyi Sultanahmet Ticaret Lisesi’nde okumuştur. Ardından 1949’da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ni kazanmış ve heykel bölümünde başta Rudolf Belling olmak üzere çok iyi hocalardan öğrenim görmüştür. Daha sonra Ali Hadi Bara ve Zühtü Müridoğlu’nun atölyesine geçerek öğrenimini orada tamamlayıp ve 1953 yılında mezun olmuştur.

Kuzgun Acar , bu süreçte Ali Hadi Bara’nın sanat anlayışından çok etkilenerek soyut heykele tutkuyla bağlandı ve bunun üzerine çalışmalar yaptı. Mezuniyetinden hemen sonraki yıl ilk sergisini açtı.  Demir, çivi, tel ve ahşap malzemeler ile heykeller üretti. Türk Heykeltraşları Cemiyeti’ne üye oldu. Bu süreçte de ilk evliliğini Avukat Münire Abduşef ile gerçekleştirdi.

Kuzgun Acar Kimdir | Kuzgun Acar Google Doodle Tasarımı ile Anıldı | Kuzgun  Acar Eserleri Nelerdir? - OKU HABER Tarafsız Haber Oku

Çoğunlukla ahşap malzemeleri kullanan ve artık yeni arayışlar içine giren Kuzgun Acar 1956 yılında malzeme olarak tele ağırlık vermeye başladı. İnce telleri büküp kıvırarak yaptığı heykelleri Şehir Galerisi’nde genç sanatçılarla birlikte düzenledikleri sergide sergilendi.  Aynı yıl telden yaptığı bir heykeli Venedik Bienali’nde sergilendi. 1957 yılında ilk kez telden bulutsu heykeller sergiledi.

Ve artık sanat hayatında peşi sıra gelen başarılar…

Heykellerine farklı malzemelerle farklı bir boyut kazandıran Kuzgun Acar’ın çivilerden yaptığı heykeli 1961’de Paris’te düzenlenen Uluslararası Genç Sanatçılar Bienali’nde Paris Kenti Birincilik Ödülü’ne değer görüldü. Elde ettiği bu birincilik kıymetli sanatçımızın önünü büyük ölçüde açtı. Çünkü ödülle birlikte sanatçılara tahsis edilmiş iki burstan birisini kazandı. Aldığı bu bursla Fransa’ya giden Kuzgun Acar ,  1962 yılında Paris Modern Sanatlar Müzesi’nde sergi açtı ve birtakım eserleri müze tarafından satın alındı. Ardından 1962 yılında 23. Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde, demir bir heykelle birinciliği kazandı.

Kuzgun Acar'ın Eserleri ve Hayatı

1965 yılında Türkiye’ye dönen Kuzgun Acar eşi Münire Hanım’dan ayrıldı. Ayrılığından sonra Paris’e gidip Bige Perker ile hayatını birleştirdi. Bu süreçte heykelciliğinin yanı sıra sinemaya da ilgi duyan Kuzgun , Acar anime film kuklaları yapmaya başladı.

1966’da Rodin Müzesi’ndeki ulusal heykel sergisine katılan Kuzgun Acar bu sayede uluslararası arenada tanınmaya başlandı. 1966-1967 yıllarından çok yoğun heykel çalışmaları yaptı.  Bu dönemde yaptığı İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’ndaki “Kuşlar” heykeli ile Ankara Kızılay Meydanı’nda bulunan Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’nün cephesine yaptığı tunçtan kabartma “Türkiye” heykeli sanatçının önemli çalışmalarıdır.

Modern Heykeltıraşımız Kuzgun Acar Hakkında 11 Bilgi

Sinema ile ilgisi hala devam eden Kuzgun Acar 1966 yılında “Sinema Tanık” topluluğuna katıldı ve tamamlamadığı belgesel filmler çekti.

60’lı yıllarda Türkiye İşçi Partisi’ne girmesinden sonra yapıtlarına alıcı bulamaz hale gelince balıkçılık, meyhanecilik gibi işler yaptı.

1968 yılında Mehmet Ulusoy’un başlattığı sokak tiyatroları için masklar da üreten Kuzgun Acar ,  1975’te Mehmet Ulusoy daveti ile Paris’e giderek Ulusoy tarafından sahnelenen Kafkas Tebeşir Dairesi adlı oyun için masklar üretti. Savaştan kalma eski çelik ve lastik malzemeleri kullanarak üretilen bu 140 adet mask, onun en önemli çalışmalarındandır. Bu süreçte ikinci evliliğini de sonlandıran Kuzgun Acar ,  tiyatro sanatçısı Fersa Pulhan ile üçüncü evliliğini yaptı.

KUZGUN ACAR | Land art, Kuş, Sanat

Yazımızın sonuna gelirken kıymetli heykeltıraşımız Kuzgun Acar’ın icra ettiği sanat hakkındaki sözlerini de sizinle paylaşalım:

“Önce kendi işimde devrimci olmaya uğraşıyorum. Kaçınılmaz bir şey bu. Ben kendi heykelimde bir şey beceremiyorsam bir yeni tat, bir yeni koku, bir yeni inanç koyamıyorsam kime ne söyleyeceğim ki? Önce sevmek gerek… karşına bir malzeme çıkar, ona sevgiyle yanaştıkça, sokuldukça tanırsın. Tanıdıkça da seversin. Bir kere sevdin mi, gönlünü verdin mi bu malzemeye, nakış da olur, heykel de, mask da. “

Ünlü heykeltraşımız Kuzgun Acar’ın 93. yaş günü için Google, 28 Şubat 2021 Doodle tasarımında Kuzgun Acar’a yer vermiştir.

Google'dan, ünlü heykeltraş Kuzgun Acar için Doodle - Kültür-Sanat  haberleri

Son olarak sanatçı, Marmara Adası’na konulması tasarlanan bir anıt hazırlamaya başladı lakin eserini tamamlayamadan aramızdan ayrıldı. Kuzgun Acar, üzerine çalıştığı anıt için bir duvar rölyefi üzerinde çalışırken merdivenden düştü ve beyin kanamasına bağlı olarak 4 Şubat 1976 günü 48 yaşında hayatını kaybetti. Büyük ve bir o kadar da kıymetli heykeltraşımız bu elim kaza sonucu bizlerden ayrıldı. Kendisini saygı , sevgi , minnet ve rahmetle anıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: