İNGİLİZ HEYKELTRAŞ : HEATHER JANSCH

İngiliz Heykeltraş : Heather Jansch

Geçmişten günümüze hayatımızın bir parçası olan atlar her daim sanata konu olmuştur. Bizler de bugün sizlere hayatının en büyük iki tutkusu atlar ve resim olan heykeltraş Heather Jansch’den bahsedeceğiz.

3 Ağustos 1948’de Essex, Birleşik Krallık’da doğan Heather Jansch , Walthamstow Sanat Koleji’nden mezun oldu. Okul hayatında birçok derste başarısız olduğunu belirten sanatçı sadece İngilizce dersinde iyi olup diğer bütün dersler de zorluk yaşayan bir eğitim hayatı geçirmişti. Lakin okul yıllarından bir öğretmeni sayesinde iki yıl erken ileri düzey sanat eğitimi aldı. Başarısız bir öğrenci olsa da Walthamstow Koleji’nde kendisine bir fırsat verildi. Ve yepyeni deneyimlere atılmış oldu . Heather Jansch , bu anlarının büyüleyici olduğunu vurgular.

 Daha sonra gitarist Bert Jansch ile evlenen sanatçı küçüklüğünden beri hayalini kurduğu şeyi gerçekleştirmek için küçük bir tepe çiftliği satın aldı ve eşiyle oraya yerleşti. Şanslıydı ki komşusu safkan Arap ve İngiliz atları yetiştirmekteydi. Bir süreliğine kaybettiği sanatsal ruhunu bu sayede yeniden yakalamaya başladı. Resime ve heykele yeniden dönüş yapan Heather Jansch artık kendi rengini bulma yoluna girmişti.

Cork and Driftwood Horse - geograph.org.uk - 65657.jpg

Çalışmalara başlayan Heather Jansch , uluslararası alanda çağdaş bir sanatçı olan Arthur Giardelli’den tavsiyeler aldı. Arthur Giardelli , Heather Jansch’e gidip bir çite bakmasını ve dikeni diken yapan şeyi çizmesini istedi. Usta sanatçı gördüklerinden fazlasını istemekteydi. Aynı zamanda Heather Jansch’e atlarla çalışmayı hiç bırakmamasını söyledi.

Heather Jansch - Devon, UK Contemporary Fine Artist - Sculptors -  Artistaday.com

Heykellere Doğru…

Resim çalışmalarını sürdüren sanatçı yavaş yavaş heykelciliğe doğru adımlarını attı. Seramik sanatçılarından eğitim alırken aynı zamanda kille çalışmalara başladı. Alçı ve bakır tel malzemeler ile de deneyler yapan Heather Jansch artık kendi rengini bulmuştu. Ve artık çalışmalarını dünyaya gösterme zamanı gelince 1986’da, çalışmalarını çok olumlu eleştiriler aldığı Londra Çağdaş Sanat Fuarı’na götürdü.

Heather-Jansch—Majesty—EmilyWhitfield-Wicks-27-05-16-WithielSG-15 | Truro,  Cornwall

 O zamanlar Salisbury’de bulunan ve çağdaş bir galeri olan Courcoux heykelleri sergilemekteydi. Çalışmaları çok beğenilen Heather Jansch’in heykelleri 1999’da Britanya’da Yüzyıl Heykelinin Şekli’nde yer aldı . Ardından sergisi 2000 yılında milenyum kutlamalarının bir parçası olarak Londra’nın Canary Wharf’ına götürüldü. Orada da Eden Projesi’nin kurucusu Tim Smit KBE’nin dikkatini çekti ve Heather Jansch sanatçılardan biri olmaya davet edildi. Aynı zamanda at heykeli , oradaki en popüler sanat eseri seçildi ve Heather Jansch o zamandan beri yaygın olarak The Eden Horse olarak tanındı.

Sanatçı aynı zamanda eserlerinden ötürü ”dalgaların karaya attığı odun atları” olarak anılmaktadır.

British born Heather Jansch & her original driftwood horse sculptures

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: