Bulutsuzluk Özlemi

Bulutsuzluk Özlemi

”Sözlerimi geri alamam
Yazdığımı yeniden yazamam,
Çaldığımı baştan çalamam,
Bir daha geri dönemem.”

Bu sözleri hayatımızın bir yerinde mutlaka duymuşuzdur. ”Sözlerimi Geri Alamam” Türk Rock Müziği’nin önde gelen gruplarından olan Bulutsuzluk Özlemi’nin 1989 tarihli Uçtu Uçtu albümünün en hit parçalarından biri… Neredeyse herkesin kulağına bir kere gelmiş olan bu parçanın yaratıcılarını , Bulutsuzluk Özlemi grubunu anlatacağız sizlere bu yazımızda.

Bulutsuzluk Özlemi Hayal Kahvesi'nde - Kültür-Sanat haberleri

Bulutsuzluk Özlemi 1984’de kurulmuş Türk Rock grubu olup aynı zamanda Türkiye’nin ilk Türkçe sözlü alternatif rock yapan grubudur. Protest müziğin Türkiye’deki önemli temsilcilerinden olan bu grubun tarzı ”Türkçe sözlü rock yapılabilir mi ? ” sorusuyla şekil bulmuştur. Dönemin erken örneklerinden olmakla beraber ortaya atılan sorunun hakkını vererek Batı kaynaklı rock melodi ve ritimleriyle Anadolu ezgilerini birleştirmişlerdir.

Bulutsuzluk Özlemi 20'nci yılını kutladı - Kültür-Sanat haberleri

Kuruluşundan itibaren sıklıkla üye değişikliği olan bu grubun değişmez iki müdavimi vardır : Nejat Yavaşoğulları ve Sina Koloğlu. Grubun temellerini de Nejat Yavaşoğulları atmıştır. İsim babası olan Nejat Yavaşoğulları , Mümtaz Soysal’ın bir makalesinin başlığından esinlenerek gruba ‘Bulutsuzluk Özlemi’ adını vermiştir.

Toplum ayrıştırılıyor, topluma mal olmuş sanatçılar suçlanıyor'

1986’da Nejat Yavaşoğulları , Sina Koloğlu ve bas gitarist Kanöz Ozan ile ilk albümlerini , Bulutsuzluk Özlemi’ni kaydetmiştir. Albümden hemen sonra gruba baterist olarak Filip Sümbülkaya ve ikinci gitarist olarak Murat Net katılır. Kısa bir süre sonra Murat Net’in yerine gruba Akın Eldes girdi ve grubun ilk kadrosu oluşturulur. Gruba ayrıca saksafonda Richard Hames eşlik etmektedir.

Richard Hames ve efsane solosu 🎶☺️... - Bulutsuzluk Özlemi

Zaman ilerledikçe Bulutsuzluk Özlemi yavaş yavaş konserler vermeye başladı ve kendi kitlesini oluşturdu. Lakin asıl sıçrayışı Cem Karaca gibi usta isimlerle verdikleri İnsan Hakları Derneği konserlerinde yaptılar. Verilen bu konserlerde grubun en çok  “Acil Demokrasi” adlı parçası dikkat çekti.

Bulutsuzluk Özlemi – Acil Demokrasi Lyrics | Genius Lyrics

”Bugünlerde nüksetti başım yine
Sağa çarptım sola çarptım habire
Her yanım yara bere içinde kalbim
Hava bedava , su bedava değil
Hür demokratik
Parlamenter sistemde…”

Bulutsuzluk Özlemi keyif verdi - Alanya Magazin

Ardından ikinci albümleri olan ‘Uçtu Uçtu’ 1989’da yayınlanarak büyük beğeni topladı. Albümden hemen sonra kadroda bir değişiklik yaşandı ve bas gitarist Ozan, yerini Demirhan Baylan’a bıraktı. Aynı zamanda bu dönemde Sina Koloğlu , Milliyet gazetesindeki işlerine ağırlık verebilmek için müziğe ara verdi. Geriye kalan kadro ile 1993 yılında tüm sözlerini Nejat Yavaşoğulları’nın yazdığı Güneşimden Kaç albümü piyasaya sürüldü. Ardından 4 Temmuz 1993’te İnönü Stadı’nda konser veren Sting’in ön grubu olarak sahneye çıktılar. Grupta bazı değişiklikler yaşanarak Murat Tükenmez ve Cihangir Bıyıkoğlu kadroya girdi. Sina Koloğlu’da gruba geri döndü. Grup, bu kadro ile yurtdışında konserler verdi ve bu kayıtları Yaşamaya Mecbursun adı ile piyasaya sürdü.

Yaşamaya mecbursun - Magazin - Soft Haber

90’lı yılları oldukça verimli geçirerek faaliyetlerine 2000’li yıllarda da devam eden grup bir ilke imza attı. Grup , 1 Ağustos 2003’te Orhan Şanlıel yönetimindeki Senfoni Orkestrası eşliğinde şarkılarını seslendirdiler. Böylece “Bulutsuzluk Senfoni” Türkiye’de senfoni ile rock müziğin buluştuğu ilk çalışma olarak kayda geçti.  Sizler için buraya bu senfoniden bir parçayı bırakıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: