NİRVANA’NIN KÜLT ALBÜMÜ : NEVERMİND

Nirvana’nın kült albümü : Nevermind

Bu yazımızda sizlere , Grunge akımının önemli temsilcilerinden olan Nirvana’dan kısaca bahsedip ve bir döneme damgasını vurup adeta çığır açan albümü ‘Nevermind’in başarı hikayesini anlatacağız.

Nirvana: Nevermind - CD - Opus3a

1985 yılında Washington’da Kurt Cobain (vokal, gitar) ve Krist Novoselic (bas) önderliğinde kurulan grup 1988’de aralarına Chad Channing’in de gelmesiyle albüm çalışmalarına başladı. Black Sabbaht ve Led Zeppelin’den etkilenen grup ,  ilk parçasını 1988’de yayınladı : Love Buzz / Big Cheese. Hemen ardından ilk albümleri olan ‘Bleach’i piyasaya sürdüler. Albümün çıkışından büyük rol oynayan gitarist Jason Everman sonrasında ikinci gitarist olarak gruba katıldı. 

Nirvana'nın 'Smells Like Teen Spirit' şarkısı, YouTube'da 1 milyar  görüntülendi – Kültür Servisi

1991 senesinde tüm dünyayı sarsan albümlerini çıkardılar : Nevermind. Nirvana’nın ikinci albümü olan Nevermind’deki ”Smells Like Teen Spirit” parçası başarı üzerine başarı sağlayıp ortalığı adeta kasıp kavurmuştur. Şarkı dünya çapında 30 milyondan fazla satarak zirveye ulaştı. Aynı zamanda ”Smells Like Teen Spirit” parçası 3 platin ödüle layık görülmüş , 1958’den beri Amerika’da gerçekleşen müzik satışlarının ve şarkının radyoda çalınma sıklığı ile müzisyenlerin yaygınlığını esas alarak oluşturulan Billboard Hot 100 listesinde 6. sıraya kadar çıkmıştır. Bir diğer başarısına bakacak olursak Rolling Stone’un “The 500 Greatest Songs of All Time” Listesinde 9 numarada olan parça , Q Magazine’in hazırladığı “1001 Best Songs Ever” listesinde de 3 numaradadır ve albümleri Billboard 200  listesinde Michael Jackson’un Dangerous albümünü geçerek 1. sıraya kadar çıkmıştır.

Nirvana yılı zirvede kapatıyor – Yeni Yaşam Gazetesi

Başarıdan başarıya koşan bu albüm Nirvana’nın dünya çapında tanınmasını sağlamıştır. Hem Nirvana hem de Grunge müzik insanlar tarafından tanınır hale gelmiştir. Dünya çapında çok fazla satan albüm Amerika’da 10 milyonu geçerek Elmas sertifika almıştır. Ayrıca albüm birçok müzik marketleri tarafından 90’lı yılların en iyi albümü seçilmiştir.

Nirvana's 'Nevermind' Turns 24: 5 Essential Chart Facts About the Landmark  Album | Billboard

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: