HARAMİLER

Haramiler

Birden çıktım viraneden koşa koşa indim kumsala
Acı acı sövdüm sonra, yüzümü kırbaçlayan rüzgara
Birden çıktım viraneden koşa koşa indim kumsala
Acı acı sövdüm sonra, yüzümü…

Fabrika Kızı/Haramiler - YouTube

Haramiler’in hit parçası ‘Mavi Duvar’ yayınladığı dönem de oldukça ilgi görmüş , beğeni toplamıştır. Biz de bugün sizlere Haramiler grubundan bahsedeceğiz.

Haramiler ; 1966’da Uğur Dikmen’in öncülüğünde , Eskişehir’de kurulmuş rock müzik grubudur. 1968’de Altın Mikrofon yarışmasında ikinci olarak ün kazanmıştır.

Düzenlendiği dönemde güzel bir amaca hizmet eden Altın Mikrofon yarışmalarına da kısaca değinmesek olmazdı. Altın Mikrofon yarışmaları 1965’te Hürriyet gazetesi tarafından düzenlenmiştir. Bu yarışmanın amacı Türkiye’de yeni yeni etkisini gösteren Türkçe Hafif Batı Müziği’ni desteklemektir. Kuruculuğunu üstelenen Hürriyet yarışmayı şu sözlerle açıklamıştır : Altın Mikrofon Armağanı Yarışması, batı müziğinin zengin teknik ve şekillerinden faydalanılarak yine batı müziği aletleriyle çalınmak suretiyle Türk musikisine yeni bir yön vermek için hazırlanmıştır. 1965 yılında düzenlenen ilk yarışmaya 78 sanatçının katılmasıyla dönem yarışmaları arasında rekor kırılmıştır. 1967 ve 1968 yıllarında da Haramiler grubu ödül almıştır.

Haramiler, Çamlıca Yolunda / Adanalı, 45'lik | Vintage Records

Altın Mikrofon yarışmasından kısa bir süre sonra dağılan grup 1990’lı yıllarda yeniden canlanmıştır. Başka kişilerle canlanan grup Anadolu ezgilerini kullanmıştır. Grubun iki albümü bulunmaktadır. Ayrıca Solistleri Ayhan Yener  2006 yılında vizyona giren Keloğlan Kara Prens’e Karşı filmin soundtrack  çalışmasını yapmıştır.

Uğur Dikmen’in de desteğiyle 1991’de yeniden kurulan grup ilk albümlerini ‘Alın Yazısı’ adıyla 1998’de çıkarmıştır. Mavi Duvar albümün en ilgi çekici parçası olmuştur. Drama Köprüsü’nün de bulunduğu klipte  Anadolu Rock müziği tarzı kendini göstermiştir.

Garibim - Erhan Güleryüz Mp3 Download - NEWTONE-ONLINE.NL

Grup ikinci albümünü 2002 yılında piyasaya sürmüştür. Grup bu albümünde Dadaloğlu, Fabrika Kızı, Leylim Ley gibi klasikleşmiş parçaları yorumlayarak bize yeniden sunmuştur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: