the-rolling-stones-brian-jones-

The Rolling Stones’un kimliğini oluşturan isim: Brian Jones (1943-1969)

Neredeyse Rock’n’Roll kadar yaşlı olan The Rolling Stones ve onların gizemli blues gitaristi Brain Jones. 1962-1969 yılları arasında Rolling Stones’da yer almış ve grubun kimliğini oluşturmuş Brian Jones, gerçek bir blues aşığıydı. Aynı zamanda 27’ler kulübüne katılan ilk müzisyenlerden biriydi.

1962’de kurulan İngiliz rock grubu The Rolling Stones, 50 yıla aşkın süredir müzik yapıyor. Onlarca şarkı, ardı arkası kesilmeyen konserler, listeleri alt üst eden albümler ve yarım asırlık bir Rock’n’Roll öyküsü… 60’lı yılların başında;  Brian Jones (gitarmızıka), Ian Stewart (klavyepiyano), Mick Jagger (ana vokal, mızıka), Keith Richards (gitar, vokal), Bill Wyman (bas gitar) ve Charlie Watts (bateri) olarak ilk orijinal kadroyu oluşturdular. Mick Jagger ve Keith Richards tarafından kurulan gruba, kısa bir süre sonra piyanist Ian Stewart ve blues gitaristi Brian Jones katıldı. 1964’te kendi adını taşıyan ilk albümlerini yayınlayan Rolling Stones dünyanın en büyük rock grubu ilan edildi. Günümüze kadar varlığını sürdüren grup, toplam 22 albüme imza attı.

Brian Jones’un gruba dahil oluşu

The Rolling Stones’un yarım asırlık efsanevi tarihinden bahsedeceksek eğer unutmamamız gereken bir isim var: Brian Jones. Brian Hopkin Jones 28 Şubat 1942 Cumartesi günü Cheltenham, Gloucestershire’daki Park Huzurevinde orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Brian, okulu sevmeyen uyumsuz bir çocuktu. Müziğe ilgisi erken yaşlarda ailesi tarafından fark edildi. Başta ailesinin isteği üzerine saksafon çalma eğitimi aldı. Daha sonra ise on yedinci yaş gününde ilk akustik gitarıyla tanıştı. Brian, Elmore James ve Robert Johnson kayıtlarını dinlerken slayt gitar pratiği yaparak blues konusunda takıntılı hale geldi.

Jones, Ealing Blues kulübüne gideceği Londra’ya otostop çekiyordu. Bir gece, Mick ve Keith’in kulübe uğradıkları sırada Brian’ın slayt gitar çaldığını gördüler ve Elmore James’in “Dust My Broom” u çalmasından etkilendiler. Kısa süre sonra Brian, Ian Stewart, Keith ve Mick Soho’nun Bricklayers Arms pub’ında prova yapmaya başladılar ve 12 Temmuz 1962’de Marquee Club’da Alexis Korner’in grubu için çıkış yaptılar. Ve “Rolling Stones” doğmuş oldu.

Yükselişi

60’lı yılların ortalarında Brian Jones, küt sarı saçları ve giyimi ile dikketlari üstüne çeken bir ikona dönüşmüştü. Herkes onu Rolling Stones’un esas elamanı olarak biliyordu. 1962’den 1969’a kadar grubun kimliğini şekillendirdi. Jones’un yeteneğini yer aldığı şarkılarda görmek mümkün. Ritim gitar , lead gitar , sitar , dulcimer , piyano ve mellotron gibi çeşitli klavyeli enstrümanlar çalabiliyordu.  “I’m a King Bee”, “Little Red Rooster” ve Beggars’tan “No Expectations” albümünde yaptığı slayt gitar gibi birçok Stones kaydında duyulabilir . “Street Fighting Man” ve “Paint It, Black” te sitar çalıyor. “Let’s Spend the Night Together” için org; “Under My Thumb” ve “Out Of Time” üzerine marimba; “Ruby Tuesday” için kaydedici; dulcimer ve harpsichord .”Lady Jane” üzerine; “Dandelion” da saksafon ve obua çalıyor.”She’s A Rainbow” da mellotron; ve onun mızıkası “Not Fade Away”, “2120 South Michigan Avenue” ve “Prodigal Son”da çalmıştır.

The Rolling Stones’dan uzaklaşışı

1969’a gelindiğinde ise artan uyuşturucu, alkol problemleri ile Mick Jagger ve Keith Richards’ın gölgesinde kalışı onu gruptan uzaklaştırmaya başlamıştı. Rolling Stones’un bluestan uzaklaşarak pop müziğe yönelmesi, Brian için kabul edilebilir değildi. Çıkardığı huysuzluklar, provalara geç kalışı ve stüdyodaki ciddiyetsizlikleri grubun da sinirlerini bozmaya başlamıştı. 8 Haziran 1969’da Rolling Stones, Jones’u aralarından çıkarma kararı aldı. Yerine ise 20 yaşındaki gitarist Mick Taylor geçti. Ama basına gruptan kendi isteği ile ayrıldığı lanse edildi. Gruptan ayrıldığında ise “Kendi müziğimi çalmak istiyorum” dışında bir açıklama yapmadı.

Veda

Bir aydan kısa bir süre sonra 3 Temmuz 1969’da Brian Jones evindeki havuzunda ölü bulundu. 27 yaşındaydı.

Rolling Stones ve Wikipedia‘dan bilgi alınmıştır.

.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: