Türk Hard Rock Müzik Grubu : Volvox

Türk Müzik tarihinde kadın müzik grupları maalesef ki pek fazla değildir. Lakin bu kategoriyi inceleyecek olursak Volvox’tan bahsetmemek elde değil. Biz de bu yazımızda size Volvox’tan bahsedeceğiz.

Helezonik Kreşendo on Twitter: "Türkiye'deki muhalif müziğin içerisinde  kadın müzisyenlerin sayısı pek fazla değil. 1988'de kurulan, 1995'te biten  Volvox grubu hatırlamaya değer görünüyor.… https://t.co/26ByC4VDmR"

Öncelikle Volvox’un kuruluş aşamasından bahsedelim. 1988’de Şebnem Ferah tarafından Bursa’da kurulan hard rock grubu Duygu Karpuz , Ebru Bank , Gül Ağırca ve sonradan gruba dahil olan Özlem Tekin’den oluşmaktadır. Şebnem Ferah elektro gitar ve vokalde yer alırken Duygu Karpuz gitar , Ebru Bank (Eroğlu) bas gitar , Gül Ağırca davul ve Özlem Tekin klavye  ile birlikte geri vokalde olmuştur.

Volvox - Dergi Bursa

Grup üyelerinin eğitim hayatına bakacak olursak kurucu üye Şebnem Ferah ODTÜ Ekonomi , Ebru Bank Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı ,Gül Ağırca Marmara Üniversitesi  Güzel Sanatlar Endüstri Tasarımı ve Özlem Tekin ise Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı, Müzikoloji Bölümü’nde eğitim görmüştür.

Bursa’da kurulan grup ilk konserini de  Bursa’da Tayyare Sineması’nda vermiştir. İstanbul’daki ilk konserlerini ise Pentagram ile Pangaltı İnci Sineması’nda veren Volvox , ayrıca Boğaziçi Üniversitesi’nde , ODTÜ Festivalinde, Bilsak Rock Cafede ve İzmir Clup 33’te konserler vermiştir.

1992’de Duygu Karpuz’un gruptan ayrılıp Özlem Tekin’in dahil olmasıyla birlikte Özlem Tekin ve Şebnem Ferah dikkatleri üzerine toplayan iki isim oldu. Fakat nereden bilebilirlerdi ki 1992’de başlayan dostluklarının çeyrek asırlık kıyaslanmaya ve ayrılığa sebep olacağını…

VOLVOX - BU GRUP DAĞILDI AMA HEPSİ ÜNLÜ - Bodrumageldik

Grup 90’larda yenilikçi bir yapıda olması nedeniyle bazı yadırganmalara ve önyargılara maruz kaldı. Lakin gitgide artan başarıları ve tanınırlığı sayesinde kabul görüldü. Artan şöhretle birlikte grup kaset çıkarma kararı aldı. Ardından da çalışmalar tüm hızıyla başladı. Bunun üzerine hayranlar da büyük beklentilere girdi. Lakin kaset onca çalışmaya rağmen bir türlü çıkamadı. Bu da beraberinde hayal kırıklığını ve parçalanmayı getirdi. Grup böylece 1994’te dağılıp tarihe gömüldü. Ebru Bank hayatına bir üniversitede öğretim görevlisi olarak devam etti. Gül Ağırca başka bir grupla beraber müzik kariyerini devam ettirdi . Şebnem Ferah ve Özlem Tekin ise Türkiye’nin en başarılı iki seslerine dönüştü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: