Rehana Maryam Noor

Bugün sizlere izlerken ruhunun en derinlerinde dahi olsa o mücadele duygusunu ortaya çıkartan bir filmden bahsedeceğiz : Rehana.

Rehana (2021) - IMDb

Bangladeş yapımı olan filmin yönetmeni ve yazarı Abdullah Mohammad SAAD’tır. 74. Cannes Uluslararası Film Festivali’nde gösterilen Rehana , kadınlara yönelik cinsel saldırının anlatıldığı sürükleyici bir film olup birçok kişinin beğenisini kazanmıştır. Öyle ki festival galasında ayakta alkışlanmış ve tüm Bangladeşliler için gurur kaynağı olmuştur. Çünkü bu film Cannes Uluslararası Film Festivali’nde resmi olarak gösterilen ilk uzun metraj Bangladeş filmidir.

Azmeri Haque Badhon, Jeremy Chua, Ehsanul Haque Babu, Abdullah Mohammad  Saad - Azmeri Haque Badhon and Abdullah Mohammad Saad Photos - Zimbio

Filmin konusuna gelecek olursak ; film , Bangladeş’te yerel bir tıp fakültesinde dönen olaylardan bahsetmektedir. Azmeri Haque Badhon’un canlandırdığı Rehana karakteri fakültede yardımcı doçent olup Emu adında küçük bir kız çocuğunun da annesidir. Ofisinde geç saatlerde kaldığı bir günde oldukça kötü bir olaya şahit olur. Amiri fakülte öğrencilerinden Annie’ye tecavüz etmiştir.

Rehana (2021) | MUBI

Annie korkularından ötürü yönetime yaşadıklarını anlatamaz. Bu durumu ifşa ederse fazlasıyla emek ettiği kariyerinin yerle bir olmasından korkmaktadır. Lakin buna şahit olan Rehana , bunu saklamaya daha fazla tahammül edemez. Ve bıçaksırtı bir kararın eşiğine gelir. Böylelikle olaylar zincirleme bir şekilde işlemeye başlar. Sizi de bu girdabın içine sürükleyen Rehana filmi adeta gerilime dönüşür.

Rehana Maryam Noor' nominated at Hong Kong Asian Film Festival - Opera News

Geçtiğimiz günlerde 11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında Kadıköy sinemasında gösterime giren Rehana , kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Hepinize şiddetle tavsiye ediyoruz.

crime&punishment FF (@USCFF) / Twitter

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: